פייגלין: כבר ניצחנו. מעתיקים אותנו

ב'זהות', מפלגתו של פייגלין, מתקיים פריימריז ראשון. היו"ר מברך ומשכונע: זהו יום חג. שיטת הבחירה שלנו אמתית ללא דילים וארגזים.

שמעון כהן , כ"א באלול תשע"ז

משה פייגלין בכנס זהות
משה פייגלין בכנס זהות
צילום: דוברות זהות

המפלגה החדשה, מפלגת 'זהות' בראשותו של משה פייגלין, הולכת היום לפריימריס ובמפלגה רואים באירוע מודל לפריימריס שונה מכל מה שהכרנו.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר פייגלין ומציין כי במהלך ההמתנה לראיון כבר הספיק הוא עצמו לבחור דרך הטלפון.

"אנחנו מנהלים את הבנק דרך הטלפון באפליקציות מאובטחות ואי אפשר לזייף יותר ממערכות אחרות", הוא אומר ומאמין שהמודל שמפלגתו מציגה יוכיח את עצמו יהיה יעיל יותר גם בהיבט הטכני ולא רק בהיבט הארגוני פנימי.

היום ייבחרו על ידי חברי המפלגה חמישה עשר מועמדים ולקראת הבחירות תציב המפלגה בפני כלל תושבי ישראל את החמישה עשר שנבחרו, והציבור כולו יוכל לקבוע את מיקומם. לדברי פייגלין שיטה זו מונעת דילים ותופעות בעייתיות שהתגלו בבחירות מוקדמות של מפלגות אחרות.

על פי השיטה החדשה כל מצביע מקבל שש נקודות ואותן הוא מעניק כרצונו לנבחרים. באפשרותו לתת נקודה אחת לכל מתמודד או מספר נקודות למתמודד אחד. פייגלין משוכנע ששיטה זו אינה מצריכה קיום של דילים בין קבוצות לחץ כפי שקורה כאשר על כל מצביע לבחור מספר רב של נבחרים, מה שגורר הסכמות בין קבוצות שונות ומאידך סחר מכר פוליטי בעייתי.

"בליכוד לכל מתפקד יש קבוצת תמיכה ומכיוון שהוא חייב לסמן 11 סימונים ולא יכול את כל הקולות שלו לאיש שהוא חפץ ביקרו הוא עושה דילים עם קבוצות אחרות וכך נוצרת תרבות המסחרה שאנחנו מכירים מהליכוד ומפלגות אחרות. השיטה הזו מוחקת את כל העניין הזה, לא דילים ולא מתפקדי ארגזים".

פייגלין נשאל כיצד קורה שדווקא הוא, שהוביל את שיטת ההתפקדות המרוכזת שנועדה להשפיע על מבנה רשימת הליכוד לכנסת, מוביל כעת שיטה המבקשת לעקר ולשרש את האפשרות לתיאומים וקבוצות לחץ שהכתימו עד כה את שמם של הפריימריז. פייגלין משיב ומציין כי מה שנעשה בעבר על ידו תאם את חוקת הליכוד ואת האידאולוגיה של הליכוד, ולא היה מדובר בהתגייסות של גורמים המנוגדים לעקרונות המפלגה כדי לשנותה מבפנים.

"המצב בישראל היום הוא שאין באמת דמוקרטיה של רעיונות חלופיים. כולם אומרים אותו דבר. מה ההבדל בין שתי המדינות של נתניהו לזו של גבאי? בין ההפרדה של לפיד לזו של בנט? זו דיקטטורה של רעיונות", הוא אומר ומסביר את הצורך בהקמתה של המפלגה החדשה שלטעמו מציגה חלופה של ממש ואלטרנטיבה מנהיגותית המפורטת במצע ארוך ומסודר.

פייגלין קובע בדבריו: "אנחנו כבר מנצחים. סמוטריץ' עושה העתק הדבק למצע הרעיוני של מפלגתו, גלאון מעתיקה את הפריימריז הפתוח, אייכלר מעתיק את רעיון הצבא המקצועי...".

באשר למבנה הפריימריז של מפלגתו החדשה נשאל פייגלין מדוע ניתן כוח שווה למתפקד המפלגה ולמי שלא התפקד ושניהם יכולים לקבוע את סדר המועמדים ברשימה המתמודדת לכנסת, והאם אינו חושש להתארגנות שתוביל לסדר מועמדים שיפגע במפלגה ובסיכוייה האלקטוריאליים.

פייגלין משיב ומציין כי כוחם של המתפקדים חזק משל אחרים שכן "הקול של מתפקדי 'זהות' קובע את הנבחרים. חברי המפלגה הם שמתמודדים והם שבוחרים. יש לנו מנגנון שונה לחלוטין ממפלגות אחרות להשתתפות בקבלת החלטות. חברי המפלגה כתבו יחד את המצע במסמך גוגל משותף. הייתה ועידה שבה הצביעו על המצע ובה נבחרתי ליו"ר". באשר לקביעה המשותפת של מצע המפלגה נשאל פייגלין מה ההיגיון שבכך, הרי הוא המנהיג ומדוע שלא יקבע הוא את המצע ואחריו ילכו המצביעים.

פייגלין משיב ואומר כי אמנם הוא שכתב את שלד המצע, "אבל מינינו ועדת מצע מקרב אנשים ששוחים בחומר, ובמסמך גוגל משותף קיבלנו אלפי הערות ממתפקדים בהליך שהוא מתנה לעם ישראל".

באשר לבחירת המועמדים לכנסת הוא אומר: "נעשה גם שלב של פריימריז פתוחים לקביעת סדר המועמדים, כי אנחנו פונים לקהל הרחב ולא רק לאנשים כצלמנו ובדמותנו. פוטנציאל ההצבעה מגיע מכל הספקטרום, גם מיאיר לפיד", ובאשר לאפשרות שיהיה מי שינסה להתגייס להצבעה המונית כדי לייצר רשימה פחות אטרקטיבית, הוא אומר: "אני לא חושש. אנחנו נותנים אמון לעם ישראל והוא מחזיר אמון. אנחנו אומרים אמת וכשאומרים אמת ועומדים על דעתנו זה נקלט".

ומה באשר לסיכוייה של המפלגה? "יש לנו סקרים טובים מאוד והפוטנציאל הוא דו ספרתי ואנחנו מקווים לממש אותו. הציבור בישראל זקוק לתקווה שמבוססת על מהות ולא לעוד בלון, לא למי שתקף אתמול את חרדים והיום מחזר אחריהם,, הוא אומר ומביע ביטחון בכך שאחרי שהציבור כולו, ולא רק שליש ממנו, ייחשף למפלגה ולתכניה, הפוטנציאל הגדול שלה ימומש.

עם זאת נשאל פייגלין את השאלה שפוליטיקאים לא אוהבים לשמוע, בעיקר לא בימין – מה תעשו אם הסקרים ילמדו שאתם לא בדרך לעבור את אחוז החסימה? "לא הסקרים מובילים אותנו. מי שהגיע לוועידה שלנו וראה שם את אלפי האנשים שמייצגים את כל גווני האוכלוסייה מגיעים באמצע השבוע, מבין שמדובר בתופעה אמיתית ולא משהו שמתמודד עם אחוז החסימה".