מי דובר אמת: שכר המורים גבוה או נמוך

מזכ"לית הסתדרות המורים דוחה את הפרסומים לפיהם שכר המורים בישראל הוא מעל הממוצע במדינות ה OECD, "שכר המורים בישראל נמוך".

בני טוקר , כ"ה באלול תשע"ז

יפה בן דוד
יפה בן דוד
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד דוחה את הפרסומים של משרד החינוך לפיהן על פי דו"ח ה-OECD עולה כי מורה בישראל מרוויח יותר לשעת עבודה מאשר מורה ממוצע במדינות OECD בין 12% ל-45% יותר.

יפה בן דויד, מזכ"לית הסתדרות המורים אמרה בשיחה עם ערוץ 7, "אנו מברכים על השיפור אולם הוא אינו מספיק. שכר המורים עדיין נמוך משמעותית לעומת מדינות ה – OECD ומורי היסודי מלמדים יותר שעות"

המורים, כך היא אומרת, מברכים על מגמת השיפור בשכרם של עובדי ההוראה, שנובעת מרפורמת אופק חדש ומהתיקונים בהסכמי השכר שנערכו בשנים האחרונות אולם הפערים עדיין גדולים ויש מקום לתיקונים רבים.

מזכ"לית הסתדרות המורים, הוסיפה, "על אף מגמת השיפור בשכר, שכרו הממוצע של מורה בישראל בחינוך היסודי עומד על 69% משכר עמיתיו במדינות ה OECD.

מדובר בנתון שאנו לא יכולים להשלים איתו, אשר מוכיח מעבר לכל ספק כי השיפור רחוק מלהיות מספיק. לכך יש להוסיף את העובדה כי עובדי ההוראה בבתי הספר היסודיים עובדים קשה יותר ונוכחים יותר בעבודה מאשר עמיתיהם במדינות ה OECD, שעות נוכחות למורה עומדות על 1263 שעות לעומת 1156 ושעות הוראה בישראל 864 לעומת 794 ב OECD. את הפערים האלה חייבים לצמצם".

היא מבטיחה להמשיך את המאבק להעלאת שכר המורים בישראל, "מדובר באוכלוסייה איכותית ומשכילה, גם על פי הדו"ח. אין שום סיבה שפערי השכר ימשיכו על אף התיקונים להיות כה משמעותיים. בכוונתנו לפנות באופן מיידי למשרד החינוך ולמשרד האוצר כדי לפעול לשיפור השכר ושעות העבודה כבר בהסכמים הקרובים. אחרי שנים של הזנחה, חייבים לפתור אחת ולתמיד נושאים חשובים אלה. מעמד המורה נקבע, בין השאר על פי שכרו ותנאי עבודתו ואין שום סיבה שהפערים יישארו כה גדולים. הסתדרות המורים תפעל בכל כוחה ומרצה מול הגורמים האמונים על מנת לצמצם פערים בלתי נסבלים אלה".