כוכב הימין: רוב חֲבֵרַי יהודים

פרופ' ג'ורדן פיטרסון, כוכב על של הימין החדש בצפון אמריקה, הסביר שליהודים נטייה "מרגיזה" להצליח מאוד, מה שגורר אנטישמיות.

גיא כהן , כ"ב באלול תשע"ז

יהודים בארה"ב (ארכיון)
יהודים בארה"ב (ארכיון)
צילום: רויטרס

פרופ' ג'ורדן פיטרסון, מי שהפך בשנה האחרונה לכוכב העל של הימין השמרני החדש בצפון אמריקה, הסביר בשיחה עם גולשים שליהודים נטייה "מרגיזה" להצליח מאוד, מה שגורר אנטישמיות.

פיטרסון אמר שמרבית חבריו הם יהודים, למרות שהוא גדל באזור צפון אלברטה שבקנדה, בו אין כמעט בכלל יהודים. הוא מייחס את הזיקה שלו ליהודים לכך שליהודים ישנם "חיים אינטלקטואליים עשירים וכבוד עצום לעיסוקים אינטלקטואליים".

פיטרסון הזכיר מחקרים שמראים כי ליהודים – ובמיוחד לאשכנזים – איי קיו ממוצע הגבוה בכ-15 נקודות מזה של יתר האוכלוסיה.

בתשובתו ניכר היה שפיטרסון מודע היטב לטענות הנפוצות בקרב חוגי הימין, לפיהן היהודים נוטים בעיקר שמאלה ומחזיקים בעמדות כוח עצומות. טענות אלו מופנות נגד המיליארדר ג'ורג' סורוס ורבים אחרים, שנחשבים לכוח המניע את השמאל הניאו-מרקסיסטי.

פיטרסון ניסה לנווט את תשובותיו לכיוונים שאינם אנטישמיים, אלא להיפך. הוא הסביר שיש הבדל בין כוח לבין אחריות, וכי אם אנשים בעלי כישרון מחזיקים בעמדות אחריות, הרי שהחברה כולה מרוויחה מכך.

פיטרסון מרבה לתקוף את השמאל הניאו-מרקסיסטי, כולל הפמיניזם הרדיקלי, והוא קרא להפסיק את המימון הממשלתי לחוגי המגדר באוניברסיטאות. הוא התפרסם מאוד כשהתנגד לניסיון של השמאל בקנדה לשנות את השפה בהתאם לגחמותיהם של טרנס-סקסואלים, ולקבוע עונשים למי שקורא לאדם "הוא" אם האדם רואה את עצמו כ"היא".

מאז אותה מחלוקת צבר פופולריות אדירה, בעיקר בקרב צעירים, בין היתר בזכות אישיותו הכובשת והיותו איש חינוך המבקש לסייע לשומעיו לשפר את חייהם. פיטרסון הוא פסיכולוג קליני ופרופסור לפסיכולוגיה.