בתי קבע לעמונה - או פירוק משפחות

חוות דעת של ראשי המחלקה לשירותים חברתיים במועצת בנימין מגלה כי מרבית התושבים מטופלים על ידי אנשי מקצוע - וסובלים מפוסט טראומה.

עדו בן פורת , כ"ב באלול תשע"ז

הקמת היישוב "עמיחי" למפוני עמונה
הקמת היישוב "עמיחי" למפוני עמונה
צילום: ערוץ 7

חוות דעת פסיכולוגית של יצחק יעקב, מנהל המחלקה לשירותים חברתיים במועצת בנימין, ומנהל השירות הפסיכולוגי חינוכי במועצה, הפסיכולוג חנוך ירס, קובעת כי אם לא יינתן מענה של דיור קבע למפוני עמונה התוצאות יהיו הרות אסון.

המסמך יוצג בדיון שיתקיים מחר (חמישי) במנהל האזרחי על מתן אישורי הבנייה ליישוב עמיחי שעתיד להיבנות עבור המפונים.

במסמך שכתבו ראשי המחלקה לשירותים חברתיים במועצה נכתב כי "למרות הכנת התושבים לקראתו, הפינוי היה פתאומי וטראומטי. משפחות עזבו בתים בהם גרו שנים ארוכות והיו צריכות להתרגל לדיור חלופי, לא קבוע ושונה. מזכירות היישוב ראתה לנגד עיניה את טובת האוכלוסייה ולכן התעקשה בשמירה על הלכידות הקהילתית ולהתגורר יחד במדרשת עופרה".

הם מציינים עוד כי "המשפחות גרות כבר למעלה מחצי שנה בחדרים קטנים וצפופים, ללא יכולת ניהול משפחתית נורמלית וההשפעה על תפקוד המשפחה בולט לעין...במשך תקופה מסויימת היתה נשירה של חלק מהילדים מבתי הספר, ולאחריה ניתן היה לראות ילדים שנוכחים במוסדות החינוך אך תפקודם הלימודי נפגע מאוד".

במסמך נכתב כי כל הילדים בעמונה מטופלים בשל המצב שנוצר על ידי אנשי מקצוע. "השינויים הפתאומיים וחוסר הפניות הרגשית של ההורים הובילו לבולטות של קשיים רגשיים והתנהגותיים בקרב ילדים רבים החווים קשיים בויסות הרגשי, התקפי חרדה ותסמינים פוסט טראומטיים. חלק ניכר מילדי עמונה נעזרים בטיפולים רגשיים. בקבוצת הנוער המשבר בולט אף יותר. נוצר אצל הנערים משבר זהות חריף הבא לידי ביטוי בהתנהגויות בעייתיות כגון שימוש באלכוהול, סמים ונשירה מבתי הספר".

גם לגבי המבוגרים זיהו ראשי המחלקה לשירותים חברתיים בעיות קשות. "בקרב המבוגרים החלו לבלוט קשיים אישיים וזוגיים, תסמינים פוסט טראומתיים וקשיים בויסות הרגשי...בלטה עלייה חדה במתחים הזוגיים ואף עלה חשש מפירוק משפחות. בעקבות חוסר הפניות והקשיים הרגשיים מספר תושבים פוטרו ממקום עבודתם ואף היה חשש אובדני אצל תושב".

לדבריהם "מנתוני אגף הרווחה והשירות הפסיכולוגי עולה כי כל המשפחות - הורים וילדים - נזקקו לטיפול אישי או זוגי והדרכה הורית. כל הילדים עדיין בטיפול פסיכולוגי במסגרות החינוך וההורים בטיפול זוגי, אישי ומשפחתי - וכל זאת על מנת לשמור על המשפחה כיחידה מתפקדת".

המסקנה שלהם היא אחת: יש צורך להעביר את המשפחות לבתי קבע במהירות. "לאור האמור לעיל, ולאור מחקרי עבר על מגורשי גוש קטיף שהדגישו את חשיבות השיקום הקהילתי כחלק משמעותי מהשיקום והרווחה הנפשית אצל העקורים, חשוב למצוא מענה מיידי לארעיות המגורים - ולמצוא בית קבוע ויציב עבור תושבי עמונה המפונים, אשר מהווה תנאי הכרחי לשיקום החברתי והפסיכולוגי של כל תושבי עמונה, מבוגרים וילדים כאחד".

"ללא מתן מענה קהילתי אנו צופים המשך התפרקות של המשפחות ותסמונות פוסט טראומה אשר רק יחמירו ככל שפתרון המגורים הקהילתי והמשפחתי לא יינתן בהקדם האפשרי", מסיימים השניים את הדו"ח שכתבו.

יו"ר מטה אביחי בוארון אמר בתגובה כי "הגיע הזמן שכל המערכות יבינו שמשפחות עמונה הן כמו חיילים ששבו מהחזית. הן הקריבו את מיטב שנותיהם כשהלכו להקים בגופם ישוב ספר בשליחות המדינה. את צלקות הפינוי ואת הריסת מפעל חיינו נישא בגופנו ובנפשנו כל החיים".

"יש דבר אחד שהמדינה חייבת לעשות כדי להקהות את הכאב ולתקן את העוול - על המדינה להסיר את כל החסמים שעלולים למנוע את הקמת הישוב 'עמיחי' - כולל חסמים שארגוני שמאל קיצוניים יעלו מחר בדיון במנהל האזרחי; על המדינה לאפשר מיידית את עלייתנו לישוב החדש בו נוכל סוף סוף לשקם את חיינו", סיכם בוארון.