טראמפ מתרכך, עובד עם הדמוקרטים

הנשיא הגיע להסכמות עם ראשי האופוזיציה לגבי הגירה לא חוקית, אך לא מוותר על בניית "חומה" בגבול.

גיא כהן , כ"ג באלול תשע"ז

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ריכך באחרונה את גישתו הלעומתית מול האופוזיציה בנושאים שונים והחל לעבוד לטובת הסכמות עם המפלגה הדמוקרטית. כך טענה רשת "פוקס ניוז" לאחר פגישה שנערכה אתמול (רביעי) בין טראמפ לבין ראשי הדמוקרטים בקונגרס, צ/ק שומר וננסי פלוסי.

"יותר ויותר, אנחנו מנסים לעבוד על הדברים ביחד", הסביר טראמפ לעתונאים, וכינה את ההתפתחות "דבר חיובי". "אם תסתכלו על החקיקה החשובה ביותר שהועברה אי פעם, זה נעשה בגישה דו-מפלגתית", הוסיף. "אז זה הדבר שאנחנו מתכוונים לתת לו הזדמנות".

מקור שתודרך לגבי הפגישה בין טראמפ לבין ראשי הדמוקרטים אמר שהוסכם שלא לבטל את המסגרת המכונה DACA, אשר מעניקה מסלול אזרחות למהגרים לא חוקיים שנכנסו לארה"ב כילדים. מצד שני, יינקטו פעולות שונות לטובת הידוק אבטחת הגבולות.

תוכנית DACA הוקמה ע"י הנשיא ברק אובמה ב-2012, אך טראמפ אמר באחרונה כי לא יאשרר את המשך פעולתה. נוצר אפוא הצורך בחקיקה בכדי שהמסגרת תמשיך להתקיים. פלוסי ושומר הודיעו לאחר הפגישה עם הנשיא כי טראמפ "הסכים לשמר את הגנות DACA בחקיקה במהירות, ולגבש חבילה של ביטחון בגבולות – לא כולל את החומה – שתהיה מקובלת על שני הצדדים".

מהבית הלבן הבהירו כי טראמפ לא ויתר על הבטחת הבחירות שלו, לבנות "חומה" לאורך הגבול עם מקסיקו. ואולם, בכדי לאפשר התקדמות, הוא לא דרש מהדמוקרטים להסכים להקמת החומה בשלב זה. מקור דמוקרטי מסר ל"פוקס" כי טראמפ הבהיר שימשיך להילחם למען החומה, בנפרד מההסכמה שהושגה.

על פי הפרשנות של "פוקס", טראמפ התאכזב מאוד מחוסר היכולת של המפלגה הרפובליקנית להעביר רפורמה בתחום הבריאות – ופנה לכיוון חדש, של עבודה במשותף עם הדמוקרטים. לא מזמן הגיע להסכמה עם האופוזיציה גם לגבי העלאת תקרת החוב, אי-השבתת פעילות הממשלה והעברת סיוע למדינות שנפגעו מהוריקנים.