איך מונעים משמאלנים להרוס מדינה?

פילוסוף בריטי מסביר מהי שמרנות. "שמרן הוא מישהו שמצא משהו לאהוב ומבקש לשמור ולהגן עליו מכל מקורות הרקב".

גיל רונן , כ"ו באלול תשע"ז

מהפגנות גוש שלום
מהפגנות גוש שלום
צילום: גילי יערי. פלאש 90

"איך מונעים משמאלנים להרוס מדינה?" זו כותרתו של פוסט שהעלה אלון גולדברג לפייסבוק, ובו קטעים מתורגמים מהרצאה של הפילוסוף הבריטי סר רוג'ר סקרוטן (Sir Roger Scruton), ומראיון עמו.

"כמה סודות שלא תלמדו באף מוסד להשכלה גבוהה בישראל – מגוון טיעונים אינטלקטואלים חזקים בעד הימין השמרני ונגד השמאל הקיצוני בארץ ובעולם", כתב גולדברג בפסקת הקדמה. "אותו השמאל שמקדם את הנרטיב הנאו-מרקסיסטי, הנרטיב הפלסטיני, נרטיב המסתננים, נרטיב הפמיניזם-המיליטנטי, נרטיב האקטיביזם השיפוטי וכו'. אותו השמאל שוחט הפרות הקדושות ביותר לאדם הפשוט, השמרן, ולכל מדינה שמעוניינת לשגשג ולפרוח, ביטחונית, כלכלית, אינטלקטואלית ותרבותית".

"שמרנות מתחילה מההרגשה שכל אדם בוגר חולק", הסביר סקרוטון. "ההרגשה שקל להרוס את הדברים הטובים אבל קשה ליצור אותם. זה נכון במיוחד לדברים הטובים שמגיעים אלינו כנכסים ציבוריים: שלום, חופש, חוק, ערכי הנימוס, מורל לאומי, ביטחון הרכוש והחיים המשפחתיים. בכולם אנחנו תלויים בשיתוף פעולה עם אחרים, בזמן שאין לנו שום דרך להשיג אותם בכוחות עצמנו.

"ביחס לאותם הדברים, עבודת החורבן מהירה, קלה ומלהיבה", הסביר. "עבודת היצירה איטית, מייגעת ומשעממת. זהו אחד מלקחי המאה ה-20. זו גם סיבה נוספת מדוע השמרנים סובלים מכזו נחיתות כשזה מגיע לדעת הקהל. העמדה שלהם נכונה ומדויקת אבל משעממת. עמדת יריבם מלהיבה אך כוזבת. שמרן הוא מישהו שמצא משהו לאהוב ומבקש לשמור ולהגן עליו מכל מקורות הרקב. זו פילוסופיה של אהבה".

"חלק מהמפעל השמרני הוא למנוע מאותם אנשים שנוטים לשמאל מלהרוס את מה שאנו חולקים, שזו הזהות הלאומית שמאפשרת לנו לחיות יחד במצב של חוסר הסכמה", הוסיף הפילוסוף. "זהו אחד הדברים החשובים ביותר במדינת הלאום האירופאית".

אחד המאפיינים הבולטים של השמרנות העכשווית היא ההשקפה לפיה הפמיניזם הקיצוני מהווה תנועה ניאו-מרקסיסטית מסוכנת אשר קורעת את החברה בתפר הכי רגיש שלה. שמרנות זו קיימת בבריטניה ובארה"ב וקונה אחיזה בקרב אינטלקטואלים בישראל, אם כי בהדרגה.

הכותב הוא יו"ר תנועת המשפחה.