גוש דן
נחתם הסכם הפעלה חדש עם חברת דן

שר התחבורה כץ אמר כי ההסכם עם חברת דן ישדרג משמעותית את שירותי התחבורה הציבורית במטרופולין תל אביב.

רעות הדר , כ"ו באלול תשע"ז

אוטובוס דן
אוטובוס דן
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, החשב הכללי במשרד האוצר וחברת דן חתמו היום (ראשון) על הסכם חדש להפעלת קווי התחבורה הציבורית עד לשנת 2025.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ ציין כי ההסכם מגלם בחובו חיסכון של כמיליארד שקלים לעומת ההסכם הקודם.

"החיסכון יופנה לשיפור רמת השירות לנוסעים, הכולל אוטובוסים חדישים, תוספות קווי שירות חדשים והגברת תדירות בקווים הקיימים ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות", אמר השר כץ.

שר התחבורה הוסיף כי ההסכם החדש ישדרג באופן משמעותי את שירותי התחבורה הציבורית במטרופולין תל אביב. לדבריו, ההסכם כולל בין השאר את מחויבות חברת דן לשיפור רמת השירות לציבור בפרמטרים רבים, ובהם הפעלה של 126 אוטובוסים חשמליים בתוך כשנתיים. 20 אוטובוסים חשמליים ראשונים יחלו לפעול כבר בחודשים הקרובים.

ההסכם כולל את הצערת מצבת האוטובוסים של החברה, עד ל-10 שנים לאוטובוסים עירוניים ועד ל-12 לאוטובוסים דו-מפרקיים, במקום 15 שנים כיום. על פי ההסכם, התחייבה חברת דן לאפשר עלייה מכל דלתות האוטובוס בקווי החברה, מיד עם הסדרת הנושא בחקיקה.

בנוסף לכך, מחויבת החברה להתקין בכל אוטובוס שני מסכי מידע המספקים לנוסעים מידע על מסלול הנסיעה והקו בזמן אמת. כמו כן, חברת דן תתקין רשת אלחוטית ונקודות טעינה למכשירים ולטלפונים ניידים בכל האוטובוסים החדשים.

במסגרת ההסכם, מחויבת חברת דן לבצע את כלל נסיעות קווי השירות על פי רישיון הקו, לרבות מנגנון התחשבנות וקנסות בשל אי עמידה בהיקף השירות הנדרש. כמו כן, מחויבת החברה לעמוד בכל ההוראות וההנחיות הקשורות לבעלי מוגבלויות. ההסכם כולל בין השאר גם תשלום תמריצים לחברה, בגין גידול במספר הנוסעים.

מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, מאיר חן ציין כי ההסכם עם חברת דן מהווה ציון דרך משמעותי להמשך שיפור מערך התחבורה הציבורית במדינת ישראל. "ההסכם מגלם בתוכו את כל המרכיבים שיגבירו את השימוש בתחבורה הציבורית, ויהפכו אותה מהירה, נוחה ויעילה יותר", הוסיף חן.

יו"ר חברת דן, שמואל רפאלי ומנכ"ל חברת דן, עופר זילביגר ציינו כי ההסכם החדש מעיד על המחויבות העמוקה של משרד התחבורה וחברת דן לשיפור השירות ושילוב טכנולוגיות מתקדמות בתחבורה הציבורית. לדבריהם, ההסכם מבטיח את היציבות הכלכלית של החברה לשנים הקרובות.

חברת דן מסיעה כיום כ-145 מיליון נוסעים בשנה, המהווים כ-25% מכלל הנוסעים של התחבורה הציבורית בישראל. החברה מבצעת כ-2.8 מיליון נסיעות אוטובוס בשבוע. צי האוטובוסים של החברה עומד כיום על 1,250 אוטובוסים, מתוכם כ-140 אוטובוסים מפרקיים ו-80 מטרוניות.

לחברה מספר חברות בת המפעילות תחבורה ציבורית ברחבי הארץ, ובהן חברת "דן בצפון" המפעילה את קווי המטרונית בחיפה, חברת "דן בדרום" המפעילה את אשכול צפון הנגב וחברת "דן באר שבע" המפעילה את אשכול באר שבע.