יועמ"ש הכנסת מגן על חוק ההסדרה

הכנסת הגישה היום לבג"ץ את תגובתה לעתירות נגד חוק ההסדרה, בה היא מדגישה את הצורך בחוק ואת הליך החקיקה הסדור והמעמיק.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח באלול תשע"ז | עודכן: 22:29

ההצבעה על חוק ההסדרה בכנסת
ההצבעה על חוק ההסדרה בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, ובאת כוח הכנסת, עו"ד אביטל סומפולינסקי, הגישו היום (שלישי) לבג"ץ את תגובתה של הכנסת לעתירות הדורשות לבטל את חוק ההסדרה.

בתגובה שהוגשה מבקשת הכנסת לדחות את העתירות, תוך שהיא סומכת את ידיה על עמדת הממשלה שהוגשה לבג"ץ באמצעותו של עו"ד ד"ר הראל ארנון.

בתגובה נאמר, כי למרות יחודיותו של חוק ההסדרה במספר מישורים, "הכנסת תטען כי ייחודיות המצב הקיים בשטחי יהודה ושומרון והנסיבות להיווצרותו, העובדה שהחוק מהווה פתרון נקודתי הצופה פני עבר בלבד, והסוגיות המדיניות והפוליטיות המובהקות הכרוכות בעניין, וכל זאת לצד הליך חקיקה מקיף ומעמיק, מובילים למסקנה כי יש לדחות את העתירות ולהותיר בידי הכנסת מרחב תמרון רחב של שיקול דעת בהסדרת הסוגיה".

עוד נאמר בתגובה כי "החוק אינו מבקש, אפוא, לשנות את כללי המשחק בדיני המקרקעין ביהודה ושומרון מכאן ואילך, אלא הוא מהווה פתרון נקודתי במבט צופה פני עבר, למציאות המורכבת והייחודית שנוצרה באזור".

יושבי ראש שדולת ארץ ישראל בכנסת, חברי הכנסת יואב קיש ובצלאל סמוטריץ' בירכו על הגשת התשובה ועל תוכנה.

"התגובה תומכת בתגובת הממשלה, ומבקשת לדחות את העתירה ולאפשר לחוק הצודק שחוקקנו לפעול את פעולתו ולשים קץ למצב האבסורדי בו מי שהפסיד בקלפי מקדם פינוי ישובים באמצעות בג"ץ. החוק יאפשר צדק לכולם: גם למתיישבים, וגם לבעלי הקרקע שיקבלו פיצוי מוגדל, בכסף או בקרקע. אנו מציעים לשופטי בג"ץ, שהחוק יאפשר גם להם לחדול מפסיקות אבסורדיות של הרס-לשם-הרס - לכבד את הכנסת ולהימנע מפסילת החוק", מסרו השניים.