הכף שמטריפה את הרשת

דיון ער נרשם ברשתות החברתיות סביב כיבוי כירת גז ביום טוב על ידי חציצה בין החיישן ללהבה עם כף. חלק מהרבנים מתירים ואחרים אוסרים.

רפאל לוי , כ"ח באלול תשע"ז

איך לכבות בחג? כיריים של גז
איך לכבות בחג? כיריים של גז
צילום: ISTOCK

דיון ער נרשם ברשתות החברתיות סביב כיבוי כירת גז ביום טוב על ידי חציצה בעזרת כף בין חיישן הבטיחות ללהבה. חלק מהרבנים מתירים ואחרים אוסרים.

הדיון החל אחרי שבקבוצות וואטסאפ החל לעבור סרטון בו מודגם כיצד ניתן לכבות את הגז ב"גרמא", ומיד החלו פניות לרבנים לבדוק האם הדבר אכן מותר.

מוקדם יותר היום הבאנו את תשובתו של הרב חגי בר גיורא מאתר ישיבה בה הסביר את הדיון ההלכתי בנושא וסיכם כי "המקל יש לו על מי שיסמוך, אבל יותר טוב לכבות על ידי הרתחת מים ושימוש בהם".

בעקבות הכתבה הגיע למערכת מספר פניות מרבנים אשר ביקשו להזהיר את הציבור לא לעשות שימוש בכף לכיבוי האש משום שלדעתם מדובר בכיבוי ללא גרמא משום שהזמן בין הצבת הכפית לבין כיבוי האש הוא קצר.

הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן ומגדולי תלמידי החכמים כתב, "גרמא מותר רק לצורך חולה או צער גדול או הפסד גדול. בנידון דידן אין אחד מהם". הרב מציין כי גם מבחינה בטיחותית יש בכך סכנה וחמירא סכנתא מאיסורא.

לדבריו ישנו פתרון טכנולוגי במחיר זול המאפשר לכבות גז בגרמא ביום טוב ועל המבקשים לכבות את הגז בחג להשתמש בו.

תשובתו של הרב אריאל

גם הרשות הארצית לכבאות והצלה התייחסה לנושא ופרסמה הודעה על הדרכים המסוכנות לכיבוי גז ביום טוב וביניהם שיטת ההפרדה בין החיישן ללהבה על ידי כף.

בהודעה מצויין כי הפרדה בין החיישן ללהבה עשויה לגרום לדליפת גז ואף לפיצוץ.

לקריאת ההודעה המלאה