ריבלין: צריך לשבח את הלוחמות בשריון

הנשיא הרים כוסית בבסיס שיזפון לרגל השנה החדשה. "חיל השריון הופך לחיל פורץ דרך בקנה מידה עולמי עם ההחלטה לבחון שירות לוחמות".

עדו בן פורת , כ"ח באלול תשע"ז

ריבלין והשריונרים
ריבלין והשריונרים
צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום (שלישי) בחטיבת ההדרכה של חיל השריון בבסיס שיזפון, והרים כוסית תירוש עם החיילות והחיילים לכבוד השנה החדשה.

את הנשיא ליוו בביקורו הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, מפקד זרוע יבשה האלוף קובי ברק, קצין שריון ראשי תא"ל גיא חסון ומפקד חטיבת 460 אל"מ מורן עומר.

במהלך הביקור קיבל הנשיא סקירה על פעילות החיל והיחידה, וצפה בתצוגת לחימה בה צוות קרב פלוגתי המורכב ממגוון היכולות היבשתיות - שריון, חי"ר, הנדסה, תותחנים ואיסוף קרבי, המתמודד עם אתגרי הלחימה בשטחים אורבניים.

התרגיל דימה פינוי שטח אויב, שהתחיל בירי טנקים למטווחים קצרים וארוכים, השמדת מטרות, פילוס שטחים על ידי דחפורי D9 וכניסת כוחות חי"ר והנדסה לשטח.

בסוף תצוגת האש, התקרב טנק מרכבה סימן 4 בעל מערכות הגנה מתקדמות, "מעיל רוח", אל הנשיא, שעלה בקשר מול מפקד פלוגת קורס המפקדים של חטיבה 401, סרן גל לוי, ואמר: "הרמתם תרגיל פגז. כל הכבוד. בחזית לכם, שנה טובה ומוצלחת, תודה שאתם כאן עבורנו, בזכותכם הכל בסדר. ועכשיו זרזיר - כאן קודקוד רובי, צריך להביא חמים וטעים אל המכלאות עם קצת תפוח בדבש. רות, סוף".

ריבלין עלה לברך את צוות הטנק וללחוץ את ידיהם, "כל אחד בטנק שלו שומר על המדינה. אם זה בסאג'ור, בחברון, באשקלון או בירושלים. וכך בכל הארץ ישנים הרבה יותר בשקט כשיודעים שיש על מי לסמוך. המוכנות שלכם היא הערובה לביטחון של כל מדינת ישראל''.

צילום: מארק ניימן, לע"מ

לאחר מכן, המשיך הנשיא למפגש עם חיילי החטיבה והרים איתם כוסית לרגל החג. בפתח דבריו שיתף הנשיא את החיילים בקשר האישי שלו לחיל השריון, שם שירת במודיעין הקרבי תקופה, ואף עבר קורס מקצועות בחיל.

"אי אפשר לדמיין את צה"ל בלי חיל השריון. בלי לשמוע את שרשראות המרכבות, קולו של עמוד האש ההולך לפני המחנה שהוא גם כוח ההגנה והבלימה הראשון. חטיבה 460 שאני זוכה להתארח בה היום עושה עבודה מקצועית מהמעלה הראשונה בהכשרת לוחמי חיל השריון. בהפיכתם ללוחמים יעילים, למפקדים נחושים, למנהיגים משכמם ומעלה", אמר ריבלין.

"חיל השריון של צה"ל תמיד פרץ את הדרך, תמיד שעט הלאה, תמיד הקדים את זמנו," אמר הנשיא וציין כי "בימים אלו חיל השריון הופך לחיל פורץ דרך בקנה מידה עולמי עם ההחלטה לבחון שירות לוחמות בחיל. בין אם השילוב אכן יתרחש ובין אם לא, צריך לציין לשבח את המוטיבציה הגבוהה של הלוחמות המצוינות, שהתנדבו לבחון את אפשרויות השילוב. לוחמות המהוות דוגמה אישית של מצוינות ומחויבות לא רק לחיילי השריון, אלא לכל חייל וחיילת בצה"ל. אנחנו מוקירים את השירות שלכם, את הבחירה שלכם ואת המסירות שלכם ומודים לכם עליהן''.

בסוף דבריו ברך הנשיא את החיילים והחיילות בברכת שנה טובה, "בשם העם בישראל אני רוצה להצדיע לכם חיילי השריון ולכל חיילי וחיילות צה"ל. הילדים והמשפחות שיחגגו את השנה החדשה ויטיילו בתקופת החגים במדינה היפה שלנו, יוכלו לעשות את זה בזכותכם. כנשיא וגם קצת כשיריונר, עם ישראל ואני מאחלים לכם חג שמח ושנה טובה!".

הרמטכ"ל איזנקוט אמר לריבלין, ''אני מודה לך שבחרת לבוא לפה לקראת ראש השנה לראות את היכולת ולברך את המפקדים הלוחמים ואנשי הקבע. אני חושב שזה הביטוי החזק ביותר להערכה ולהוקרה שלנו כמדינה חברה וכצבא לחוד הלוחם של צה״ל. כל משרת ומשרתת נדרשים בשירות משמעותי אבל קצה החוד וההוקרה הגדולה ביותר היא למערך הלוחם של צה״ל שאתם משתייכים אליו וברגע האמת מערך ההכשרות משנה את פניו לחטיבה לוחמת, עוצמתית, מקצועית, עם רוח לחימה שיודעת להגן על המדינה ויודעת לנצח אויב.

''אני לסיום רוצה לאחל לכל אחד מכם באופן אישי, למשפחות שלכם, לנו כצבא ולמדינה שתהיה שנה טובה ורגועה, שנה בטוחה, שנת בריאות, אושר, שהרצונות והחלומות שלכם יתגשמו ושאנחנו בשנה הבאה נעניק למדינת ישראל שנה נוספת של ביטחון״, כך איזנקוט.