ההשתלחות - והחרם
"ביקרתי את המדינה, לא את הפקידים"

ראש מועצת גוש עציון מגיב בערוץ 7 להנחיית ליברמן לנתק עימו את הקשר. ''המדינה הלבישה את הפקידים שמטפלים בי במדים, אז אני אשם?".

שמעון כהן , ד' בתשרי תשע"ח

שלמה נאמן
שלמה נאמן
צילום: אלירן אהרון

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, מגיב היום (ראשון) בערוץ 7 להנחיית שר הביטחון אביגדור ליברמן ולפיה אנשי משרד הביטחון והמנהל האזרחי ינתקו את הקשר עם נאמן בעקבות השתלחותו במנהל האזרחי.

בפתח הראיון נשאל נאמן כיצד בא לידי ביטוי הנתק שעליו דיבר השר ליברמן. תשובתו של נאמן נשמעת מעט מפתיעה כשהוא משיב ב"האמת, לא יודע. בסופו של דבר אנחנו עובדים מול הממשלה, מול משרד הביטחון ומול הצבא. אנחנו עובדים. אני לא מאמין בנתקים.

''אני מאמין בעבודה משותפת ואני מאמין גם בביקורת שצריך להגיד אותה ולא לשמור אותה לעצמי, אחרת בשביל מה אנחנו מבקרים?", תהה.

נאמן נשאל אם יש היגיון מסוים בדברי השר ליברמן התובע להביע את הביקורת כלפי קובעי המדיניות, ובתוכם הוא עצמו, ולא לבקר את הפקידים של המנהל האזרחי ואת קציני הצבא.

נאמן משיב וקובע כי לו היו מקשיבים לדבריו היו שומעים שזו הייתה גם כוונתו שלו. "דיברתי על שר הביטחון ומעל ראשו, דיברתי על המדינה כולה. המינהל היה גיבור שולי מאוד בהצגה הזו, ואני לא מבין איך המינהל הפך לנשוא הביקורת. הנושא היה שהמדינה לא יכולה לגרור רגליים עשרים שנה ולהפקיר את אדמות המדינה וכל זה כי אין חוק אין דין ואין דיין.

''אי אפשר להאשים את הש"ג שהוא הפקח של המינהל. הפקח עושה את עבודתו, הוא עובד כל היום וחוזר הביתה, הוא לא מפקיר את תפקידו. אם צריך יותר פקחים שיהיו יותר פקחים, אם צריך כלים נוספים שידרשו את הכלים הללו. מדינה לא יכולה עשרים שנה להפקיר אדמות מדינה להשתוללות של הערבים ובסוף כשיהודים בונים על חצי דונם איזה ארבעה קראוונים מסכנים הם זוכים לטיפול חזק של כל המערכת. איפה מאות דונמים שנגזלים?".

בדבריו אלה על אותם ארבעה קראוונים מכוון נאמן לנעשה בשדה בועז, האתר שגם הוא זכה למתקפה חריפה של שר הביטחון באותו ראיון מדובר. שם הוא הגדיר את הצבת הקראוונים כמעשה טירוף שמונע מהלכים לטובת ההתיישבות. נאמן מעדיף שלא להתייחס לצורת ההתבטאות הזו ומציין שאין מתפקידו לחנך את השר.

"יש לו סגנון ביטוי. מדינת ישראל מכירה את שר הביטחון לא מעכשיו. בוחריו אוהבים את הסגנון הזה והוא מדבר לבוחריו, זה תפקידו כפוליטיקאי. אני לא צריך להעיר לו על הסגנון. המהות היא שחשובה כאן והמהות היא שאדמות מדינה מופקרות היום לא בגלל שפקח של המינהל האזרחי לא מגיע לפקח אלא כי המדינה לא קבעה את עמדתה לגבי האדמות האלה".

בדבריו מוסיף נאמן ומזכיר כי עצם הצבתם של לובשי מדים כאחראים על ענייני מינהל וחיים אזרחיים היא מציאות שהוא מתנגד לה ונאבק בה. זאת מאחר והצבתם של קצינים וחיילים בתפקיד זה נובעת מהיעדר הריבונות הישראלית בשטח. "אני אשם בכך שלובש מדים הוא שמטפל בי? אני אזרח כמו כל אזרח. כשאני מקבל צו מילואים יש לי מפקד צבאי, כשאני בבית, בבית ספר ובכבישים אני צריך שלובש מדים הוא שיטפל בי? במה ייגרע חלקי מחלקם של תושבי דימונה או תל אביב?

''המדינה הלבישה את הפקידים שמטפלים בי במדים, אז אני אשם בזה? אני אחראי לזה? אם לראש עירית רמת גן הייתה ביקורת על פקיד במשרד הפנים היה אסור לו לומר את הביקורת הזו כי השר היה אומר שמעכשיו פקידים לא ידברו איתו? זה לא לעניין.

''מכיוון שאנחנו רוחשים כבוד מיוחד ללובשי מדים בוודאי שהאמירה היא יותר רגישה, אבל אני לא רוצה שזה יהיה המצב. אני דורש מהמדינה שתפסיק להלביש את הפקידים שמולנו במדים. אני רוצה להתנהל מול מערכת אזרחית בכל דבר ועניין".

ובחזרה ליחסי המועצה ושר הביטחון. נאמן מסכם, אולי ברוח ימי הסליחות באווירה מפויסת ומבטיח: "הכול יהיה מצוין. הסתיימה שנה וקללותיה, התחילה שנה וברכותיה, העסק יחזור לקדמותו. אני סמוך ובטוח ששר הביטחון הוא ידיד ההתיישבות, אנחנו גאים בכך שהוא תושב שלנו, ואנחנו לא מתכוונים לעשות עניינים פוליטיים.

''הסתיימה הפרשה ואנחנו עובדים במלוא המרץ לטובת בניה והסדרה והחלת ריבונות. הדבר האחרון שמעניין אותנו זה מי מדבר עם מי ולמה ומי כתב על מי, וגם אם עיתונאי עלה על סיפור כלשהו העיתונות לא תוביל את סדר היום. סדר היום מנוהל בצורה מצוינת ואנחנו נישאר במקום הזה".