גרינבלט חוזר: "להמשיך במסלול לשלום"

השליח האמריקני מגיע לאזור כשברקע דיווחים על תוכנית מתהווה לחידוש המגעים המדיניים. נתניהו לשרים: הממשל נחוש לקדם את התהליך.

ניצן קידר , ה' בתשרי תשע"ח

ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלט
צילום: פלאש 90

השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ישוב לישראל היום (שני) - כך הודיע באופן רשמי הבית הלבן.

על פי ההודעה, גרינבלט מגיע לאזור "כדי להמשיך במסלול לשלום באמצעות קיום דיונים שקטים ומתמידים על התהליך". הוא יוועד בירושלים עם ראשי המערכת המדינית וייסע לרמאללה כדי לקיים שם פגישות המשך.

בהודעת הבית הלבן נאמר עוד כי הגעתו של גרינבלט מגיעה לאחר "פגישות מוצלחות שעסקו גם בנושא התהליך" שקיים הנשיא טראמפ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש הרשות הפלסטינית, בשולי העצרת הכללית של האו"ם.

באחרונה פורסמו בכלי תקשורת ערביים פרטים שנטען שהם חלק מיוזמת השלום שמגבש ממשל טראמפ. על פי הדיווח העיסוק בנושא הגבולות ייעשה באופן הדרגתי וסוגיית הפליטים לא תעלה לשולחן הדיונים בשלב זה. צעדים אלו זכו לתמיכה של כמה מהמדינות הערביות המתונות באזור, המוכנות להצטרף למהלך תיווך בין הצדדים ולפעול לשכנוע הפלסטינים. אגב, על פי הדיווח הזה, לא מדובר על גבולות 67', ואף לא קרוב אליהם.

ראש הממשלה אמר אמש לשרי הקבינט במהלך ישיבה שקיימו כי אנשיו של הנשיא טראמפ עמלים באופן אינטנסיבי כדי לגבש תוכנית מסודרת לקידום התהליך בין ישראל והפלסטינים. הוא סיפר כי בפגישה עם הנשיא טראמפ שמע נכונות גדולה מצד הממשל לקדם את הנושא באופן מזורז.

במהלך ישיבת הקבינט התבקשו השרים לחוות את דעתם על מחוות כלכליות לפלסטינים - והדעה הכללית היתה חיובית. מדובר בעיקר בפרוייקטים משותפים שהממשל מבקש לקדם - וייקח זמן רב עד שיצאו לפועל - ולא בצעדים מיידיים בשטח.

נציין כי הגעתו של גרינבלט היא אחת הסיבות לדחיית ישיבת מועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי לשבוע הבא, ערב סוכות. המועצה אמורה לאשר אלפי יחידות דיור ברחבי יהודה ושומרון - כולל בנייה למפוני מגרון ואת 300 היחידות בבית אל.