המכתב המלא
תמיכה בשקד: "מחזירה עטרה ליושנה"

הפורום המשפטי למען ישראל שיגר מכתב לשרת המשפטים איילת שקד, ובו ביקש לחזק אותה בעקבות נאומה בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין.

ערוץ 7 , ה' בתשרי תשע"ח

איילת שקד
איילת שקד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לכבוד

שרת המשפטים
ח"כ איילת שקד

שלום רב

בשם הפורום המשפטי למען ישראל ועשרות עורכי הדין החתומים מטה, אנחנו מבקשים בזאת להביע תמיכה במחויבותך להביא לאיזון מחודש בין זכויות הפרט המהוות אבני בסיס בשיטתו, לאתגרים הלאומיים הקיימים במדינת ישראל וייחודיים לה.

עורכי דין אחדים טענו במכתבם מהימים האחרונים כי הצהרותיך בוועידת המשפט מבקשות לחסל את זכויות האדם בישראל, לדאבוננו הרב ישנם אלו אשר עושים שימוש ציני כחברים בלשכה במטרה להוציא את דברך מהקשר וליצוק לתוכם תוכן שמטרתו לשרת אג'נדות פוליטיות רדיקאליות, אנטי-ישראליות ופוסט מודרניסטיות. נגד התלהמות פופוליסטית זו אנחנו מבקשים לצאת חוצץ.

האזנו לנאומך בקשב רב ומצאנו בו נחישות, חזון, כנות ומקצועיות. לא בסיסמאות פטרת עצמך כדוגמת מלעיזך, אלא בהסבר מנומק על הפערים המתרחשים במציאות והצורך באיזונם מחדש. על מחויבותך ומחויבות ממשלת ישראל לשני עקרונות היסוד הבסיסיים ביותר והם, המדינה היהודית והמדינה הדמוקרטית. כאשר את מבקשת להחזיר עטרה ליושנה ולהעמיד את שניהם, שוב, זה לצד זה.

יש מקום בשיטתנו הדמוקרטית להבעת מורת רוח מהאידיאולוגיה המלווה את החזון אותו את מבקשת להוביל, ביקורת בכלל היא כלי הכרחי ונדרש בדמוקרטיה הישראלית.

אך לא ברוח זו נאמרים דברי הביקורת כנגד חוק הלאום אותו את מבקשת להוביל. אלא ככלי ניגוח פוליטי המבקש לעשות דה-לגיטימציה ודמוניזציה ומתחפש לדברי טעם משפטיים ושיח של זכויות.

"הקמת בית לאומי לעם היהודי". כך נאמר במפורש בכתב המנדט שהעניק חבר הלאומים וכך נחקק גם במגילת העצמאות, המסמך המכונן של מדינתנו.

לצד זה, מאז ועד היום, דוגלת החברה בישראל בדמוקרטיה ליברלית ובשוויון זכויות.

מדינת ישראל מתקיימת במציאות פוליטית, חברתית ובטחונית מורכבת – מכך נשאבים לרב גם המורכבויות והאתגרים המשפטיים העומדים לפניה.

לסיכום, אנו מבקשים לחזק את ידיך בפעילותך החשובה למען מדינת ישראל וכלל אזרחיה.