החשד: 'תרומה' עבור קידום תור להשתלה

ארבעה בכירים בעמותה העוסקת בתרומות אברים נעצרו בחשד לקידום תורים להשתלת איברים תמורת כסף שמועבר ברוב המקרים כתרומה לעמותה.

שלמה פיוטרקובסקי , ה' בתשרי תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
thinkstock

המשטרה עצרה הבוקר (שני) לחקירה ארבעה בכירים בעמותה העוסקת בנושא תרומות אברים, בחשד לביצוע עבירות בניגוד לחוק השתלת איברים.

החקירה נפתחה לפני מספר חודשים בעקבות תלונה שהוגשה במשטרה על ידי גורמים במשרד הבריאות. על פי החשד אנשי העמותה מקדמים תורים להשתלת איברים תמורת כסף שמועבר ברוב המקרים כתרומה לעמותה.

במסגרת החקירה, גבו החוקרים עדויות מאנשים שעברו השתלת איברים, בני משפחות מושתלי איברים וגורמים נוספים. מהעדויות שנגבו עד כה, עולה כי רוב המושתלים אינם עובדים למחייתם עקב מצבם הבריאותי ורובם נזקקים לתמיכה כלכלית מבני משפחותיהם.

עובדה זו מגבירה את החשדות שהתרומות היוו למעשה תשלום עבור הקדמת התור להשתלה, שכן מדובר בסכומי כסף שהועברו לידי העמותה במסווה של 'תרומה'.

במשטרה פעלו בתיאום עם רשם העמותות, ולצורך כך מונה מפרק זמני לעמותה במטרה לאפשר המשך רציפות הפעילות ומתן שירות מציל החיים לאנשים הממתינים בציפייה להצלת חיי יקיריהם.

במקביל למעצר החשודים נערך חיפוש בבתיהם ובמשרדי העמותה בירושלים עפ"י צווי מעצר וחיפוש שהוצאו על ידי בית המשפט. כלל החשודים הובאו לחקירה ביחידת ההונאה בירושלים.

"חקירת המקרה עודנה נמשכת במשטרה, בדגש על מי שנחשפו לנושא. אנו קוראים לשיתוף פעולה עם המשטרה, זאת על מנת לקדם את החקירה מבלי לפגוע בהם או בתורמים האלטרואיסטים הממשיכים בהליך התרומה החשוב והמציל חיים", נאמר בהודעת המשטרה.

"מדובר בחקירה מורכבת ורגישה, במהלכה חוקרי המשטרה גבו עדויות שהעלו חשד לביצוע עבירות בניגוד לחוק השתלת איברים. אנו רואים בחומרה מעשים מעין אלו ולא נאפשר פגיעה זו או אחרת בערך חיי אדם בישראל", ציינו במשטרה.

במשטרה מציינים כי גם תוך כדי החקירה נשמרה רציפות פעילות העמותה, וזאת גם במעבר החקירה לגלויה. המשטרה פעלה בשיתוף הגורמים המקצועיים והמוסמכים לשמירת רציפות פעילות העמותה ומתן השירות מציל החיים ללא קשר לקיום החקירה.

במשטרה מדגישים עוד כי הם אינם רואים בתורמי הכסף ובני משפחותיהם הזקוקים להשתלה ואלו שקיבלו השתלה חשודים כי אם במידה רבה קורבנות שפעלו על מנת להציל חיי אדם.