גליק מסביר מה לו ול'נשים עושות שלום'

ח"כ גליק משיב לתוקפיו מימין על השתתפותו בצעדת 'נשים עושות שלום': אסור להשאיר את מושג השלום בידי השמאל. בואו נדבר.

שמעון כהן , ה' בתשרי תשע"ח

מצעדות 'נשים עושות שלום' הקודמות
מצעדות 'נשים עושות שלום' הקודמות
צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס חבר הכנסת יהודה גליק לביקורת המוטחת בו מימין בעקבות השתתפותו באירוע ההשקה של צעדת 'נשים עושות שלום' אתמול (ראשון) בשדרות.

לדבריו אכן נמתחת עליו ביקורת מחברים שעמדתם חשובה לו, אך עם זאת הוא חש שלם עם השתתפותו. להערכתו מי שמותח ביקורת על ההשתתפות אינו מכיר את אופן פעילותן של חברות תנועת 'נשים עושות שלום'.

"מי שפוגש את 'נשים עושות שלום' לא יכול שלא להתרשם מהשיח החיובי והלא מתלהם שהן מקיימות דווקא בתקופה כזו שבה אין גל טרור ברחובות, הן הופכות את המונח שלום לתוכן. מה שקורה כיום הוא שכל אחד יושב עם עצמו וחושב שכל האמת אצלו וממילא מי שעושה אחרת הוא מפלצתי. לצערינו בשנת תשע"ז היה לנו הרבה שנאה ואני אומר בואו ניפגש ונדבר. אנחנו מדברים הרבה על השלום, מתפללים לשלום שהוא דבר נפלא, ואסור לנו לזלזל בשינוי השיח".

גליק נשאל אם הוא אינו עושה לעצמו חיים קלים כשהוא מדבר על שיח מכיל ומקשיב ואינו נושא על נס את עמדותיו המדיניות הדוגלות בריבונות ביו"ש ובתפילת יהודים על הר הבית, סוגיות שיתכן ולא היו מאפשרות לו להופיע באירוע המדובר. "העמדות שלי עמוק בליכוד האידאולוגי והנשים הללו יודעות את זה. אני אומר להן בכל פגישה שאני איש של שלום וזה כולל ריבונות בכל יו"ש, בנייה מאסיבית בכל יו"ש ותפילה יהודית בהר הבית. אם אתן רוצות לראות שלום בואו איתי לאזור התעשייה ברקן ולמרכזי הקניות
העמדות שלי עמוק בליכוד האידאולוגי והנשים הללו יודעות את זה. אני אומר להן בכל פגישה שאני איש של שלום וזה כולל ריבונות בכל יו"ש, בנייה מאסיבית בכל יו"ש ותפילה יהודית בהר הבית.
בשער בנימין או גוש עציון, ותראו בעיניכן שהשלום קיים ויהודים ופלשתינאים חיים יחד. אני לא מטשטש זאת".

בעקבות הברים נשאל גליק אם קיימת מוכנות להקשבה לדברים שכאלה ב'נשים עושות שלום', וזאת על רקע שיחה שהתקיימה בערוץ 7 לפני כשנה ובה נשאלה אחת המנהיגות של הארגון אם כמי שטוענת שאינה מזוהה עם ימין או שמאל, וכמי שחפצה במהלך מדיני כלשהו, היא נכונה לפתוח את שורות השיח גם לתנועת הנשים 'נשים בירוק' שקוראת לריבונות כמהלך שיוביל לשלום. המענה שהתקבל אז היה שרעיונות שכאלה הם מחוץ לתחום שכן הם בלתי יישימים ובלתי הגיוניים לטעמה. כאשר זו התגובה נשאלת השאלה עד כמה באמת מדובר בתנועה א-פוליטית, או שמא מדובר בתנועת שמאל במסווה מטשטש?

לטעמו של ח"כ גליק אותה דוברת "ביטאה את דעתה שלה". הוא מספר על אחת החברות הבכירות של התנועה, יהלומה זכות מאופקים המקפידה להדגיש את סלידתה ממונחי הכיבוש ואת תפיסתה לפיה אין רק אפיק מדיני אחד.

"הן מבקשות שיתקיים דיון על הנושא של השלום כי יש לטעמן תחושה של אדישות ומחשבה שאולי הפלשתינאים ייעלמו והסכסוך יעלם. הן קוראות לשיח. אין פתרון אחד, לכל הפתרונות יש בעיות שצריך לדון בהן. אני לא מוכן להפקיר את המילה שלום לשמאל בישראל. אם לא הייתי משתתף באירוע היו אומרים שהשלום שייך לשמאל ואני לא מוכן לקבל זאת". על משפט זה נשאל גליק אם אין בו הוכחה לכך שגם הוא יודע שמאחורי המפגן עומד השמאל. הוא משיב ואומר: "נכון שחלק ניכר מהפעילות שלהן הן נשות שמאל, אבל אני אומר בואו לא נשאיר את זה רק בשמאל, בואו נשתתף, והן יודעות שזו דעתי. אני אומר שהשלום כולל ריבונות ובנייה מאסיבית ביהודה ושומרון והן מוחאות כפיים לאמירות שלי".

"דבר אחד מאוד ברור, אין אצלן הפגנות שהן השתלחות. אתה לא שומע אצלן דיבור של שנאה וקיטוב והשתלחות, אלא פתיחות", אומר גליק ומוסיף: "ראיתי אותן לבושות לבן ועמד לנגד עיניי הכהן הגדול
ראיתי אותן לבושות לבן ועמד לנגד עיניי הכהן הגדול בקודש הקודשים יום כיפורים כשכולו לובש לבן כי הוא עומד במציאות שלפני החטא
בקודש הקודשים יום כיפורים כשכולו לובש לבן כי הוא עומד במציאות שלפני החטא. זה היה סיום לצום גדליה כשרצחו כאן ממנהיג והובילו לחורבן וגלות. נדמה לי שזעקת השעה היא בוא נדבר על הדברים הכי כואבים. לא לטשטש עמדות בשום אופן. אני עמוק בליכוד האידאולוגי אבל בואו נקיים שיח על כל נושא".

עוד נשאל גליק אם אינו חש שבעצם הטענה שאין שיח מדיני יש כדי לפגוע בראש הממשלה העומד בראש מפלגתו, שפועל רבות, ואולי רבות מדי, להושטת יד לעבר הפלשתינים. "ראש הממשלה נתניהו הוא ראש ממשלה מצוין שעושה עבודה נאמנה, וכל מי ששמע את נאומו באו"ם לא יכול היה שלא להתפעל מהדרך שבה הוא מייצג את עם ישראל עושה את עבודתו נאמנה. עם זאת, כל קבוצת אינטרסים מקדמת את ענייניה. גם כשהנכים מפגינים זו לא חוצפה ופגיעה. כל קבוצה רוצה לחזק את האינטרסים שלה. כך כשאנשי עמונה ומגרון מפגינים מול ראש הממשלה למרות שהוא עוסק בעניינם רבות. אני לא רואה בזה פגיעה. כחברי מפלגה אנחנו נהנים כשיש פעילות ציבורית ברחוב. אסור לנו להתנתק ולחשוב שאנחנו עושים את הכול נהדר. צריך להיות מחוברים לשטח כדי שכל קבוצה תוכל להעלות נושא שחשוב בעיניה".

ובכל זאת, האם משהו ממה שהטיחו בו מימין הוביל אותו למחשבה שאולי נכון היה לחשוב עליו בטרם יצא למפגן המדובר? "יש דבר שאני לוקח לעצמי – מסרים מורכבים הם מורכבים, ולפעמים כשיש כותרת על השתתפות שלי בהפגנת 'נשים עושות שלום' זה עושה נזק יותר מכל ההסברים. יש צדק מסוים בטענה הזו, אבל מכיוון שאצלי לא הכול זה מה חושבים עלי ומה ויגידו עלי בתקשורת, אני מודע למחיר שאני משלם על זה, אבל קשה לי עם מסרים של שחור ולבן, ואם אני משלם על המסרים המורכבים והלא מובנים אין מה לעשות. הגעתי לפעילות הציבורית כדי לקדם מסרים מורכבים. אם יש דבר שפוגע בי זה כשמאשימים אותי שאני אומר דברים בגלל אינטרסים פוליטיים ואחרים".