נאור: הטקס בגוש עציון שנוי במחלוקת

השופטת נאור טענה כי השתתפות של שופט בטקס המלכתי לציון יובל שנים ליו"ש מנוגדת לכללי האתיקה, "בפרט כאשר הבמה כולה מסורה לצד אחד".

עדו בן פורת , ז' בתשרי תשע"ח

מרים נאור
מרים נאור
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור הגיבה לעתירה של תנועת רגבים, שהוגשה על מנת לחייב את בית המשפט העליון לשלוח שופט לטקס הממלכתי שיתקיים הערב (רביעי) בגוש עציון לציון יובל שנים להתיישבות ביו"ש.

העתירה, אשר הוגשה אמש, גורסת כי השתתפות נציגי סגל א' בטקסים ממלכתיים הינה 'נוהג חוקתי' בעל תוקף מחייב, ולחילופין, במידה ולא מדובר בטקס ממלכתי, הרי שיש לבטלו.

שופט בית המשפט העליון, אורי שהם, אשר קיבל את העתירה לטיפולו, הורה למשיבים המעוניינים בכך להגיש תגובה ראשונית לעתירה עד השעה 11:00 הבוקר, ובמסגרת זו הגיש היועץ המשפטי של מערכת בתי המשפט את תגובתה של הנשיאה נאור לעתירה.

בתגובתה של נאור נמסר, "לאחר שהנשיאה עיינה בהזמנה המפורטת שהתקבלה בלשכתה, ובמחשבה נוספת, הגיעה הנשיאה למסקנה שהאירוע עוסק בנושא השנוי במחלוקת ציבורית.

''על כן ומבלי נקיטת עמדה של הנשיאה או מי משופטי בית המשפט העליון לגוף המחלוקת, החליטה הנשיאה שראוי שהרשות השופטת לא תשתתף באירוע", הסבירה נאור.

לקריאת התגובה המלאה לחצו כאן

נשיאת העליון טוענת כי השתתפות של שופט בית המשפט העליון באירוע הממלכתי, תהיה מנוגדת לכללי האתיקה של השופטים, בהם נקבע כי "לא ייטול שופט חלק באירוע הנערך על ידי מפלגה או גוף פוליטי, או במסגרת אחרת שלה זהות פוליטית או מפלגתית".

כללי האתיקה גם קובעים כי ''שופט יימנע מלהביע בפומבי דעה בעניין שאינו משפטי בעיקרו, והשנוי במחלוקת ציבורית''.

הנשיאה נאור ביקשה להדגיש כי "מערכת בתי המשפט משתתפת ותמשיך לקחת חלק באירועים ממלכתיים כדבר שבשגרה, ומכבדת אותם בנוכחות שופטים. יחד עם זאת מערכת בתי המשפט נמנעת בהשתתפות בכל אירוע שנוי במחלוקת ציבורית ובפרט כאשר הבמה כולה מסורה לצד אחד''.