רגע לפני החגיגות
מועצת יש"ע הציבה דרישות לנתניהו

ראשי מועצת יש"ע נפגשים עם ראש הממשלה בירושלים ודורשים בין היתר את פיתוח התשתיות, סלילת כבישים עוקפים והשלמת פערי הבנייה.

אלירן אהרון , ז' בתשרי תשע"ח

פגישת רה"מ עם ראשי מועצת יש"ע
פגישת רה"מ עם ראשי מועצת יש"ע
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ראשי מועצת יש"ע נפגשים בצהריים (רביעי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לקראת חגיגות היובל להתיישבות ביו"ש שייערכו הערב בגוש עציון.

הפגישה נערכת בלשכת ראש הממשלה, ובמהלכה מציגים ראשי המתיישבים את דרישותיהם לקראת הישיבה הקרובה של מועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי.

בין הדרישות: הפסקת האפליה בפיתוח תשתיות ביהודה ושומרון ודרישה לכבישים עוקפים, תשתיות מים, חשמל, גז וביוב, השלמת פערי הבנייה שנדחו ב-8 שנות ההקפאה בזמן ממשל אובמה, אישור התב"ע של חברון וביישובים נגוהות ומגרון ואישור של קרוב ל-10 אלף יחידות דיור שהצטברו במהלך שנות ההקפאה.

כלל ראשי הרשויות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, הגישו מכתב לראש הממשלה שבו הם דורשים ממנו להוביל לשוויון בתקציב. "לצערנו, תנופת הפיתוח איננה נחלת כלל התושבים", נאמר במכתב, "בעוד שבישראל הקטנה... נעשות השקעות עצומות, באזורי יהודה ושומרון ישנה הזנחה רבת שנים בכל הקשור לפיתוח תשתיות תחבורה, מים, חשמל וגז. ממשלה לאומית איננה יכולה להשלים עם מדיניות של אפליה והזנחה של פיתוח התשתיות ביו"ש".

במכתב אומרים ראשי מועצת יש"ע כי הגיע הזמן לשינוי בתפיסה של ממשלת ישראל כלפי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. "הממשלה הלאומית בראשותך חייבת להוביל מהלך של השקעה שוויונית בתשתיות ביהודה ושמרון. זו הדרך לשלום כלכלי ופיתוח אזורי לרווחת כלל האוכלוסייה, וזה המפתח לחיזוק הביטחון ואיכות החיים".

ביהודה ושומרון ישנן מספר תכניות המוכנות לביצוע מיידי, אשר ישפרו באופן ניכר את איכות החיים של תושבי האזור. תוכניות אלו עברו את כל השלבים, אך הן ממתינות לאישור תקציבי בלבד.

"אנו פונים אליך לפעול באופן מיידי למצוא את הפתרון לתקציב סלילת הכבישים המוכנים לביצוע, עוד בשנת תקציב זו", כתבו אנשי מועצת יש"ע לנתניהו. "כמו כן, יש לתקצב קידום תוכניות נוספות על מנת שבתוכנית הגדולה אותה הינך מוביל, ניתן יהיה לפתח תשתיות נוספות ביו"ש".

לפני מספר חודשים פרסמה הממשלה כי 116 מיליארד ש"ח מתקציב המדינה יושקעו בתוכנית רב שנתית שמטרתה פיתוח תשתיות. התכנית, שעתידה להתבצע בין השנים 2017 ל-2021, מרכזת 147 פרויקטים שונים במדינת ישראל בתחום התשתיות.

על פי נתוני התכנית, ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, הנמצאות בשטח השווה לרבע מגודלה של מדינת ישראל ושמתגוררים בה כ2.5 מיליון איש, יושקע תקציב של 70 מיליון ש"ח בלבד, כ-0.6% מהתקציב.