החלטה לא מפתיעה
בג"ץ בעד בג"ץ

שופטי בג"ץ דחו את העתירה שדרשה כי נציג מבית המשפט העליון ישתתף בחגיגות היובל בגוש עציון.

עוזי ברוך , ז' בתשרי תשע"ח

בג"ץ
בג"ץ
צילום: דוד ועקנין, פלאש 90

שופטי בג"ץ דחו הערב (רביעי) את העתירה של עמותת "רגבים" הדורשת כי נציג של בית המשפט העליון ישתתף בחגיגות היובל בגוש עציון בשל היותו אירוע ממלכתי.

"ההחלטה שלא ליטול חלק באירוע השנוי במחלוקת ציבורית, ואשר עשוי להתפרש כבעל אופי פוליטי, נחוצה גם למען הגנה על מעמדה העצמאי של הרשות השופטת ולשם שמירת אמון הציבור במערכת המשפט", קבעו שופטי בג''ץ.

כמו כן קבע בג"ץ כי אין כל מקום לבטל את הטקס הממלכתי, שההחלטה על עריכתו התקבלה על ידי הממשלה, זה מכבר.

הטקס יתקיים הערב בגוש עציון במעמד נשיא המדינה ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, שר החינוך בנט, סגן יו"ר הכנסת אדלשטיין, ראשי מועצות, רבנים ואישי ציבור נוספים.

לעיון בפסק הדין לחצו כאן

תנועת רגבים הגיבה לפסק הדין ודחיית העתירה שהגישו בנושא. "על אף דחייתה הלא מפתיעה של העתירה ניתן לומר שהעתירה השיגה את יעדיה בכך שהעלתה לדיון ציבורי את התנהלותו של בית המשפט העליון שמטשטש גם בפסק דין זה את הגבולות בין שלושת הרשויות ונוגס בסמכויותיה של הרשות המבצעת".

"הפגיעה והכרסום בסמכויות הרשות המבצעת פוגעת קשות באמון שהציבור נותן בבית המשפט ופוגעת אנושות בעקרון הפרדת הרשויות. אנו סמוכים ובטוחים שבחגיגות היובל הבא יתייצבו כל שופטי בית המשפט העליון לטקס הממלכתי שייערך. אנו מקווים שהרשות המחוקקת והרשות המבצעת יפעלו כדי לחזק את עקרון הפרדת הרשויות כפי שראוי שיהיה בדמוקרטיה מתוקנת", אמרו בתנועת רגבים.

מוקדם יותר הערב מתחה שרת המשפטים ביקורת חריפה על נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, שהובילה את ההתנגדות להשתתפות נציג מהעליון בטקס הממלכתי. במכתב ששיגרה שקד לנאור היא כתבה כי "בעצם הודעתך, פרמת את הממלכתיות של טקס רשמי עליו החליטה הממשלה ויצרת מראית עין מוטעית של אירוע בעל גוון פוליטי.

''למרות שרצונך היה להימנע ממחלוקת פוליטית הרי המטרה הוחטאה, ויפה כתבה התנועה לאיכות השלטון במכתב לגברתי היום, כי 'הדבר עלול לשחק לידיהם של המבקשים לצייר את בית המשפט כשחקן במישור הפוליטי, בבחינת 'בא לברך ויצא מקלל'", כתבה שקד.