אישום: תכננו פיגוע ירי בהר הבית

העצורים הם סעיד גסוב מחמוד ג'בארין, צעיר בן 26 תושב אום אל פחם, שהיה מעורב בתכנון הפיגוע בהר הבית ונער כבן 16 מאום אל פאחם.

עוזי ברוך , ח' בתשרי תשע"ח

הר הבית. ארכיון
הר הבית. ארכיון
צילום: רויטרס

השב"כ והמשטרה עצרו במהלך ספטמבר שלושה אזרחים ערבים ישראלים, תושבי אום אל פחם, תומכי ארגון הטרור "המדינה האסלאמית" (דאע"ש), כך הותר הבוקר (חמישי) לפרסום.

שניים מהעצורים תכננו פיגוע ירי בהר הבית בירושלים, בדומה לזה שהתרחש בחודש יולי השנה, במהלכו נרצחו שני שוטרים.

העצורים הם סעיד גסוב מחמוד ג'בארין, צעיר בן 26 תושב אום אל פחם, שהיה מעורב בתכנון הפיגוע בהר הבית. נער כבן 16 תושב אום אל פחם שהיה מעורב בתכנון פיגוע בהר הבית.

העצור השלישי הוא פראס סלאח מחמוד מחאג'נה, צעיר בן 24 תושב אום אל פחם, תומך דאעש החשוד באחזקת אמל"ח.

מהחקירה עלה כי סעיד ג'בארין והנער שנעצר אתו, תכננו לבצע פיגוע ירי במתחם הר הבית במתווה דומה לפיגוע שבוצע במקום ב-14 ביולי השנה.

במהלך החקירה נתפסו שני אקדחים ותחמושת, אשר היו אמורים לשמש את שני החשודים לצורך מימוש הפיגוע.

אחד האקדחים שנתפסו במהלך החקירה
צילום: תקשורת שב"כ

בחקירת החשודים שתכננו את הפיגוע בהר הבית עלה, כי השניים תומכים ברעיונות ובאידיאולוגיה הרצחנית של ארגון הטרור "המדינה האסלאמית", וכי הפיגוע אמור היה להתבצע על רקע זה. בביתו של פראס מחאג'נה, נתפס רובה מסוג "קרל גוסטב".

בהמשך למעצרם ולחקירתם של שלושת החשודים, נעצרו גם חשודים נוספים באזור אום אל פחם אשר היו מעורבים בסחר באמצעי לחימה ובמהלך מעצרם אף נתפסו אמצעי לחימה לא חוקיים.

גורם בכיר בשב"כ מציין, "התמונה שהתקבלה בחקירת הפרשיה מלמדת כי זמן קצר יחסית לאחר הפיגוע הרצחני ביולי 2017 בהר הבית, תכננו שני תושבי אום אל פחם פיגוע במתווה דומה במתחם ההר. הפיגוע נמנע הודות למידע מודיעיני מדויק של שב"כ שאפשר את מעצר חברי החוליה מבעוד מועד ובטרם הצליחו לממש את הפיגוע החמור. שירות הביטחון הכללי רואה בישראלים התומכים בארגון הטרור 'המדינה האסלאמית', לא כל שכן באלו המקיימים מגעים עם פעילי הארגון ופועלים בחסות הארגון בשטחי מדינת ישראל, כאיום ביטחוני חמור. שב"כ ימשיך לפעול בנחישות באמצעי האכיפה הנדרשים במטרה למנוע את הפצת משנת דאע"ש בישראל, כמו גם ביצוע פעילות כלשהי הפוגעת בביטחון המדינה".

בשב"כ מציינים עוד כי בתקופה זו מצוי ארגון הטרור "המדינה האסלאמית" בנסיגה ואף במצוקה במרבית זירות הלחימה. המציאות בשטחי הלחימה בה פועל ארגון טרור זה עומדת בסתירה מוחלטת לתמונה החיובית כביכול שמנסה ארגון הטרור לשקף, בעיקר באמצעות הרשת, למועמדים פוטנציאלים להצטרפות לשורותיו. פעילי ארגון הטרור השוהים בזירות הלחימה, חשופים לסכנת חיים מתמדת, תוך שהם מתמודדים עם תנאי מחייה קשים ביותר.