כונני מד"א באומן הצילו צעיר שנדקר

במוקד מד"א בקרית אונו התקבלה שיחה מאומן על צעיר שנדקר. הכוננים השוהים באומן העניקו לו טיפול ופינו אותו לבית החולים המקומי.

ערוץ 7 , ח' בתשרי תשע"ח

צוות מד"א באומן
צוות מד"א באומן
צילום: אלירן אביטל, דוברות מד"א

ביום ראשון בלילה קיבלו החובשים והפאראמדיקים הנמצאים במוקד החירום 101 של מד"א שיחה ובה דיווח על אדם שנדקר בבית החזה. הדבר החריג ביותר בשיחה היה מיקומו של הצעיר - כמה מאות מטרית מציון קברו של רבי נחמן באומן, שם נמצאים בימים אלה אלפי ישראלים.

השיחה התקבלה באמצעות הקו המיוחד שהקצו במד"א לרגל תקופת החגים, ומאפשר לכל היהודים הנמצאים שם להתקשר - ללא עלות ומכל טלפון - למוקד החירום 101 של מד"א בארץ, המקפיץ למקום כונני תגובה מיידית השוהים באומן לאורך כל תקופת החגים.

כונני תגובה מיידית של מד"א ששהו באותה העת בסביבה הוקפצו לזירה על ידי המוקד, והגיעו לשם בתוך רגעים ספורים. הם העניקו לנדקר טיפול ראשוני במקום ופינו אותו למרפאה המקומית שם ביצעו בו פעולות מצילות חיים נוספות ומשם הועבר לבית החולים המקומי להמשך טיפול.

המודיע, שיצר את הקשר עם מד"א בזמן האירוע, סיפר: "כשהגעתי לאומן, נתקלתי בשילוט הרב שמדווח על מספר הטלפון של מד"א ושמרתי אותו בנייד שלי, לכל מקרה. כשנתקלתי בצעיר שנדקר, התקשרתי מיידית למד"א ובתוך רגעים ספורים הצוות כבר היה במקום. ממש כמו בארץ".

אבי חובב, סגן מנהל מרחב ירושלים והאחראי על הפעילות הנרחבת באומן בימים אלה, מספר: "שיחת הטלפון החשובה הזו הצילה לצעיר הנדקר את החיים. בזכות פרסום מספר החירום של מד"א באומן, הם ידעו למי לפנות ברגע הקריטי. מרגע קבלת הקריאה, הגיע למקום בתוך דקות צוות מד"א שהבין כי מצבו של הנדקר אינו קל ופינה אותו במהירות למרפאה הקרובה תוך ביצוע תיאומים טלפוניים. לאחר מכן פקדו מתנדבי מד"א באומן את מיטתו לאורך שעות רבות, תוך שהם מסייעים בתרגום בין החולה לבית החולים המקומי ועד לתיאומים השונים בשיתוף משרד החוץ לצורך הטסתו ארצה".

ראש משלחת מד"א לאומן, הפאראמדיק דן דרורי הוסיף על הפעילות באוקראינה: "עשרות אלפי המתפללים שהגיעו להשתטח על קברו של רבי נחמן התרגשו למראה המתנדבים, ואת הערכתם זכינו לראות בכל רגע נתון. באחד הימים, מצאו עצמם המתנדבים מפנים את אחד המלונות שבו ניצתה שריפה, ובכך גם הפכו לכמה שעות לכוח חילוץ. לאור הפעילות המהירה של הצוותים, האירוע הסתיים ללא נפגעים בנפש. לאורך ימי הפעילות באומן הענקנו טיפול רפואי לעשרות בני אדם שידעו שיש להם על מי לסמוך. בכל פעם שפגשנו את המתפללים הרבים זכינו לתודות ולהערכה רבה״.

בין היתר, מספר דרורי, העניקו צוותי מד״א טיפול למתפללים ששהו בשלושה אירועי שריפה שאירעו באומן לאורך החג, 6 מתפללים שלקו באסטמה טופלו על ידי המתנדבים, בהם אדם אחד שלקה בהתקף קשה ועוד. ״לאורך ימי החג, עמלו למעלה מ- 100 מתנדבים כדי לסייע בהצלת חיים. אני מודה למתנדבים הרבים שפינו את זמנם להצלת חיים ולאחראי המתנדבים, חובש רפואת חירום במד"א ידידיה מצלר, ולאחראי הלוגיסטיקה, חובש בכיר במד"א שמיל דיויד שסייעו להצלחתו של מבצע האבטחה הרפואי המורכב״.

במסגרת ׳מבצע רבנו׳ של מד״א, בו השתתפו למעלה מ- 100 חובשים ופאראמדיקים, כונני ומתנדבי הארגון בשיתוף עם ארגוני ההצלה השונים, בהם הצלה גליל, זק"א, הצלה יבנאל והצלה יו"ש ששהו באומן במהלך ראש השנה, טופלו למעלה מ-150 ישראלים. מרביתם נדרשו להמשך טיפול במרפאה המקומית, וגם שם ליוו אותם כונני ומתנדבי הארגון.

מנכ"ל מד"א, אלי בין ציין כי "הצלת החיים שבה עוסקים צוותי מד"א לאורך כל שעות היממה, אינה תחומה ומוגבלת רק לגבולות ישראל. באומן, שם שוהים אלפי ישראלים בימים אלה, נמצאים כונני ומתנדבי מד"א, שעוסקים בהצלת חיים גם שם. כל יהודי המגיע להתפלל בציון קברו של הרבי נחמן בימים אלה, ראוי שיידע ויהיה בטוח שגם שם- מד"א, ארגון ההצלה הלאומי של ישראל איתו ויסייעו לו בכל צורך רפואי".