אחרי 70 שנה: תפילת יום כיפור בקיבוץ

רבבות יהודים ישתתפו במנייני תפילה ליום הכיפורים, גם בקיבוצים ובמושבים. "פותחים את הלב ומורידים את תחושת הניכור".

בני טוקר , ט' בתשרי תשע"ח

ארכיון
ארכיון
צילום: חזקי ברוךטוען....

רבבות יהודים פוקדים את בתי הכנסת ביום הכיפורים, ובישראל ישנם רבים שלא מגיעים לבתי הכנסת אך משתתפים במניינים מיוחדים, כמו אלו של ארגון רבני צהר, המשתף פעולה עם החברה למתנ"סים, רשת אור תורה סטון ורשת "מיתרים".

מנכ"לית רשת ''מיתרים'', ד"ר רנית בודאי היימן, מספרת לערוץ 7 על שיחת הטלפון המפתיעה מחברי קיבוץ חילוני שמעולם לא ערכו תפילה ביום כיפור. "מבחינתנו אין דבר יותר חשוב מלציין את יום הכיפורים ביחד, היהדות אינה כת נפרדת וכולם צריכים להיות מחוברים ביחד. כל שנה מתחדשים דברים.

''השנה קיבלנו טלפון מאדם צעיר מאחד מקיבוצי הארץ שאומר לנו שהוא לא יודע אם הוא יותר מתרגש או מתבייש, מדובר בקיבוץ חילוני בן שבעים שנה שמעולם לא קיים תפילת יום כיפור. אין שם בית כנסת והשנה הם רוצים לנסות. הם החליטו על כך באסיפת חברים אחרי שהם שמעו על התפילות שלנו".

בודאי היימן מספרת כי לקראת יום הכיפורים הם מאתרים שליחי ציבור שיודעים להוביל את התפילה בצורה ידידותית ומסבירת פנים. ''לפני כל פיוט או תפילה הוא יגיד כמה מילים. אנחנו גם מספקים מחזורים מסבירי פנים עם הדרכות - מתי יושבים, מתי עומדים ופיוטים של בני עדות המזרח לצד פיוטי אשכנז".

מנכ"לית ''מיתרים'' סבורה שקיום התפילות בבתי העם והמתנ"סים מוריד את מפלס המתח והניכור שנרשם לעיתים כאשר חילונים מגיעים לבתי כנסת. "אנחנו יודעים שלעיתים הנוכחות בבתי הכנסת גורמת לחלק מציבור הלא דתי תחושה של ניכור, חלקם פחות מבינים את הקודים בבית הכנסת - מתי עומדים ומתי יושבים ובאיזה עמוד במחזור נמצאים.

''אז כדי לשבור את זה התפילות במתנ"סים, בבתי העם או אפילו בגנים מתחת לכיפת השמיים פותחת את הלב ומורידה את הניכור. בנוסף אנחנו מאפשרים אופציה של שיח קהילתי על הנושאים שיום הכיפורים מעורר בליבנו. כל אחד מוצא לעצמו את המודל שהוא מאמץ וזה כשלעצמו מאוד מרגש".