דיווח
עמק הסילקון: "תנועת הגברים מתחזקת"

מאז שגוגל פיטרה את המהנדס שהעז לבקר את התקינות הפוליטית, תנועת הגברים בהיי-טק מתעצמת, וכוללת גם כמה בכירים.

גיא כהן , ח' בתשרי תשע"ח

בניין של גוגל בקליפורניה
בניין של גוגל בקליפורניה
צילום: רויטרס

על פי דיווחים ב"ניו יורק טיימס" ובאתר "פוקס ניוז", מאז שגוגל פיטרה את המהנדס ג'יימס דמור בן ה-28, שהעז לבקר את תרבות התקינות הפוליטית בתוך החברה, תנועת הגברים בעמק הסיליקון דווקא מתעצמת.

על רקע מספר תביעות בפרופיל גבוה שהגישו נשים נגד חברות היי-טק גדולות, בטענות של אפליה מגדרית או הטרדה מינית, יותר ויותר גברים בתחום פותחים את הפה ומתנגדים למה שהם רואים כרדיפה על רקע מגדרי.

באחרונה החלו גם משקיעים, מנהלים ומהנדסים לבטא תחושות דומות.

פול גרהם, מייסד Y Combinator, אינקובטור בעל השפעה לסטארט-אפים, פרסם שני מאמרים שתמכו בטיעוניו של דמור. משקיע אחר בסטארט-אפים, ג'ון דורנט, כתב ש"צ'רלס דרווין עצמו היה מפוטר מגוגל בשל דעותיו על המינים".

אריק ויינשטיין, שותפו של המשקיע הנודע פיטר תיל, צייץ: "גוגל היקרה, הפסיקי ללמד את הבת שלי שהדרך שלה לחופש פיננסי עוברת דרך תלונה במחלקת כוח אדם, ולא דרך קידוד".

הדיווחים מתארים גם את התנועה הקרויה MGTOW (ראשי תיבות של "גברים שהולכים לדרכם"), שחלק מחבריה מנסים להימנע ככל הניתן ממגע עם נשים, ואינם רוצים להוליד ילדים. גם אם MGTOW היא "זרם שוליים קיצוני בתנועת הגברים", על פי הדיווח, הרי שאין ספק שה"מאנוספירה" – אותו חלק מהאינטרנט שעוסק בזכויות גברים – הולכת ומתרחבת.

ג'יימס אלטיזר, בן 52, מיצרנית הצ'יפים Nvidia אמר ל"ניו יורק טיימס" שהבין כבר לפני כמה שנים שפמיניסטיות בעמק הסיליקון "קשרו קשר שמטרתו שיעבוד הגברים". לדבריו, הוא היה אז בודד בדעה הזו, אך כיום "זה מתפוצץ". מדובר, לדבריו "בעיקר בגברים צעירים. יותר צעירים ממני".

אלטיזר נוהג לארח מפגשים – פנים אל פנים ובאופן מקוון – בכדי לדון בנושא. לדבריו, המפגשים גדלו מכמה עשרות משתתפים לכ-200, וכי נוצרת אף תנועה בדלנית של גברים. "זה ציד מכשפות", אמר. "כשמדברים על ענייני מגדר, זה כמעט דתי, התגובה. זו כמעט קנאות".