נלחם בהסתה - ונחסם על ידי פייסבוק

חשבון פייסבוק של אזרח נחסם לאחר שהגיב תגובות-ראי בעמוד פייסבוק שבו פורסמו דברי הלל למבצע הפיגוע בהר אדר.

שמעון כהן , י"א בתשרי תשע"ח

Facebook
Facebook
iStock



טוען....

ביומן ערוץ 7 הבאנו את סיפורו של אדם שביקש לשמור על עילום שמו, שביקש להגיב לדברי הלל שפורסמו בפייסבוק למחבל שביצע את הפיגוע בהר אדר ולדברי הנאצות שנכתבו כלפי הנרצחים, ולהפתעתו מצא את עצמו נחסם על ידי פייסבוק. הקללות והנאצות, אגב, עדיין ברשת.

"לאחר הפיגוע נכנסתי לדף פייסבוק ערבי, דף הפייסבוק של 'מרכז המדיה של ירושלים'. אני נכנס מדי פעם לעמודי פייסבוק ערביים", הוא מספר ומציין כי כקורא וכותב ערבית הוא מתחקה אחר המתרחש בדפים אלו.

"כאשר נכנסתי לדף ראיתי מחזה מחלחל. הדף כינה את הרוצח כשאהיד, שהוא ביטוי של כבוד. צפיתי בתגובות של המשתמשים השונים. היו שם דברי הלל ושבח למחבל. כתבו 'אללא ירחם עליו', 'אללא ירחם על השאהיד הגיבור', 'אללא ישים אותו בגן עדן' ובמקביל כתבו שם גידופים כלפי הנרצחים".

"הגבתי לאותם אנשים, לא בקללות כלליות לכל הערבים כי אני מתנגד לכך ולא חושב שכל הערבים רעים. אני גם לא יודע לקלל בערבית", הוא אומר ומבהיר את רוח התגובות שפרסם, תגובות שנשמעות כתגובת ראי לפרסומים בהם נתקל: "אם הם כתבו שהמחבל הולך לגן עדן, כתבתי שהוא הולך לגיהנום, דברים כאלה, כתבתי ש'איתו כל מי שמעודד אותו'. אני לא חושב שיש בזה הסתה. על הפוסט שמגדף את הנרצחים הוספתי דברים כדי לאזן את התמונה וזכיתי לקללות אישיות. כתבתי 'אללא ירחמו', כתבו לי 'בקרוב אצלך'".

כאשר ביקש להיכנס לאחר זמן מה דרך החשבון לפייסבוק גילה שהוא נחסם על ידי פייסבוק בתואנה שהוא מפר את כללי פייסבוק.

"החליטו שאני מסית. זו צביעות. הפייסבוק מלא בעמודי הסתה ערביים. ההסתה חוגגת ומקומם שסוגרים דפים של יהודים שלא מסיתים", הוא אומר ומזכיר בהקשר זה את סגירת עמוד הפייסבוק של ד"ר מיכאל בן ארי בעוד "עמודים שבהם מהללים מחבלים ומציינים מלאת 17 שנים לאינתיפאדה נשארים.

''באותם דפים יש הסתה כלפי העולים להר הבית. דוגמא נוספת הייתה בימי הסליחות בכותל המערבי – כתבו שם חבל שלא פוצצו אותם, חבל שלא נשרפו וכו', זה יומיומי ופייסבוק לא עושים כלום, רק סותמים את הפה למי שמנסה לאזן".

טענותיו של האזרח הועברו לפייסבוק ישראל ומשם הועברו הדברים לבדיקה מול גורמים בחו"ל. לכשתימסר תגובה מוסדרת לטענות נפרסמה במלואה.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il