יוזם מחאת הנכים: לא לגרום סבל לציבור

אלכס פרידמן קורא לחבריו להפסיק את חסימות הכבישים: ''המפגינים לא מכבדים את ארגוני הנכים. להפסיק את הסבל לאזרחים''.

שמעון כהן , י"א בתשרי תשע"ח

מחאה בשערי ירושלים
מחאה בשערי ירושלים
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

אלכס פרידמן, יו"ר עמותת 'נכה לא חצי בן אדם', קורא למפגינים מקרב ארגוני הנכים לקבל את ההסכם ולכבד את המעורבים בחתימתו.

ביומן ערוץ 7 אומר פרידמן שיזם את מאבק הנכים: "אני חושב שהקבוצה שמפגינה היום לא מכבדת את הארגונים שמנהלים את המאבק הזה שלוש שנים, לא מכבדים את ההסכמים ואת ניסנקורן שהתנדב ועזר לנו להגיע לתוצאה שהיא תוצאה טובה.

''אף פעם ציבור הנכים לא קיבל תוספת משמעותית שכזו, ואני מקווה שהם יבינו ויישרו איתנו קו בהקדם האפשרי".

פרידמן מספר כי נועד עם אחד ממובילי המשך המאבק, אייל כהן, ושוחח אתו על הדברים. "דיברתי עם המוביל של הקבוצה הזו, אייל, דיברנו אתמול בערב וקבענו להמשיך גם היום. אני מעריך שנגיע להבנות. אני לא חושב שציבור האזרחים צריך לסבול בנקודת הזמן הזו. יש הסכם וצריך לכבד אותו ולראות שהוא עובר בחוק ובהמשך להמשיך לשתף פעולה ולהעלות את הקצבה עד לגובה שכר המינימום".

כשהתבקש לספר על הנקודות אותן רואים ממשיכי המאבק כ"פספוס" של מובילי המו"מ עם נציגי הממשלה, השיב פרידמן: "אנשים שלא נמצאים בחדר תמיד בטוחים שהיו יכולים לעשות יותר טוב מאחרים. בסופו של דבר היה מו"מ של 12 שעות עד שעות הלילה.

''היו שם כל ראשי הארגונים הגדולים והוותיקים ולמודי המו"מ, כך שאין כאן מישהו אחד שקיבל החלטה לא טובה. מדובר בהחלטה שהתקבלה פה אחד כהסכם טוב וחשוב לציבור הנכים, ואי אפשר להמשיך ולהילחם ולא לקבל שום דבר אחרי עשרים שנה שהזניחו אותנו".

באשר להמשך שיתוף הפעולה בין הארגונים בעתיד לאחר אישורו של ההסכם וקבלתו בחקיקה, הוא אומר: "אני והארגון שלי מחויבים לציבור להעלות את הקצבה עד לשכר המינימום. בנקודת הזמן הזו הגענו לפריצת הדרך המשמעותית ביותר. זה לא אומר שלא נמשיך לפעול אבל לא בחסימות כבישים ובפעולות חריפות כמו שנאלצנו לעשות בחודשים האחרונים".

עוד נשאל פרידמן אם יתכן וממשיכי המאבק עושים זאת מטעמים פוליטיים, "לא ממהר להאשים אף אחד בשום האשמות. אני גם מבין אותם ואת התסכול שלהם. הדרך והמטרה שלנו הן אותה דרך מטרה. ההבדל היחיד הוא שאנחנו מכבדים את הרוב ואת ההסכם ואת זה שציבור הנכים יקבל סוף סוף תוספת מאוד משמעותית, הקצבה תוצמד לשכר הממוצע ותעלה כל שנה ואת זה הם עדיין לצערי לא מבינים ואני אפעל כדי להסביר להם את זה ולהפסיק את הסבל של האזרחים".