'כדי לזכור חללים לא צריך פרוטוקולים'

היעדרות השרים מטקס הזיכרון לחללי מלחמת יום כיפור לא מפתיעה את האב השכול רון קרמן, "זו מדינה שעובדת לפי חוקים ולא לפי ערכים".

בני טוקר , י"ג בתשרי תשע"ח

הוא דווקא היה בטקס. הנשיא ריבלין
הוא דווקא היה בטקס. הנשיא ריבלין
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

האב השכול רון קרמן, אביה של טל קרמן הי"ד שנרצחה בפיגוע בחיפה, לא מתפלא על היעדרותם של השרים מהטקס לחללי מלחמת יום כיפור.

"מה שקרה זו בושה לכולנו ובפרט לפוליטיקאים שמהם אני לא מצפה לכלום. לצערי יש במדינה שחיקה בכל מה שקשור לערכים היום רצים כל הזמן לבתי משפט לראות אם מה שראש הממשלה והשרים עשו זה חוקי או לא, קידשנו את הנושא החוקי ושכחנו את הנושא הערכי, עם שמאבד את ערכיו יאבד בסוף את עצמו. בשביל להגיע לטקס לא צריך פרוטוקול צריך לב רגש וערכים".

לדבריו זו בושה שצריכים לחזר אחרי פוליטיקאים כדי שיגיעו לטקסי זיכרון, "אנחנו כולנו חייבים להכיר טובה לכל אותם חללים שבזכותם נצלנו כעם ויצאנו לניצחון גדול. גם בהנצחה הפרטית שלי על בתי אני חושש כל הזמן מה עלול לקרות כאן בעוד כמה שנים אולי גם היא תיבלע בין דפי ההיסטוריה. גם אני מתבייש שכל שנה אני צריך לפנות מיוזמתי לכנסת כדי שישלחו נציג לטקס לחללי הטרור בחיפה, הם צריכים להבין שההזדהות איתנו גם אם היא לא משנה דבר היא מאוד עוזרת".

קרמן מיצר על כך שכחלק מאיבוד הערכים מדינת ישראל לא מצאה לנכון להקדיש מקום בתוך היכל הזיכרון בהר הרצל לחללי הטרור, "בדור שלנו המלחמה היא לא רק בחזית אלא גם ברחובות, יש היום 4000 חללי טרור ואנחנו ביקשנו להכיר בהם כחלק מחללי ישראל גם אם הם לא חללי צה"ל ביקשנו שיקצו לנו מקום בתוך היכל הזיכרון החדש אבל בגלל בירוקרטיה זה לא קרה ונשארנו בחלקת זיכרון נפרדת מאחורי קבר הרצל. בפיגוע שבה טל נרצחה נרצחו 17 ישראלים מתוכם שני חיילים והם כן מונצחים בהיכל הזיכרון החדש , והבת שלי לא, וכל זה רק בגלל בירוקרטיה וכיפופי ידיים".