חשש: המעיינות הגדולים עלולים להתייבש

ברשות המים נערכים לחורף שחון נוסף ומציינים כי הבצורת בצפון חסרת תקדים מבחינת היקפה, משכה ועוצמתה מאז שנות ה-20 של המאה הקודמת.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ב בתשרי תשע"ח

נחל הבניאס
נחל הבניאס
פלאש 90

הבצורת המתמשכת בצפון הארץ התעצמה בשנה האחרונה, החמירה והקיפה את כל הארץ, כך נמסר היום (שני) מרשות המים.

הבצורת גרמה להתייבשות מעיינות בגליל אשר מעולם לא יבשו עד כה ולשפל חסר תקדים במקורות נהר הירדן.

לאור תחזיות רשות המים לחורף שחון נוסף (חמישי ברציפות) עם ממוצע גשם של 85% בלבד, ישנו חשש אמיתי שבקיץ הבא יתייבשו מעיינות גדולים כמו הבניאס (שמעולם לא התייבש).

גם הכנרת סובלת ממחסור חמור במים (למרות שהשאיבה ממנה הופסקה כמעט לחלוטין מזה שנתיים וחצי). כמויות המים שנכנסו לכנרת ב-4 השנים האחרונות הן הנמוכות ביותר המתועדות. מפלס האגם צפוי לרדת עוד השנה ולשבור את השיא השלילי המתועד אי פעם.

החודשים החמים במיוחד אשר נרשמו בקיץ הנוכחי גרמו להתאדות מוגברת ולגידול בהשקיה ותרמו גם הם להתגברות המחסור.

הבצורות הקשות הפוקדות אותנו בעשורים האחרונים אינם נחלתן של מדינת ישראל והמדינות הסובבות אותה בלבד. בקרב אנשי המקצוע ומדעני האקלים קיים קונצנזוס על השינויים וההקצנה האקלימית שאזורים שונים בעולם חווים.

ישנם אזורים החווים סופות ואירועי גשם קיצוניים, וישנם אזורים החווים את "הצד השני של המטבע" - כאזור המזרח התיכון – שם מתעצמת תופעת הבצורת, תנאי יובש קיצוניים וסכנה להתייבשות מקורות מים.

בשל היערכות משק המים והקמת שורה של מתקני ההתפלה בישראל, לא קיים חשש למחסור במים לצריכה ביתית, אולם החקלאות, הטבע והסביבה נפגעים באופן קשה.

ממדידות השרות ההידרולוגי שברשות המים עולה כי בחודש ספטמבר ירד מפלס הכנרת ב- 23.5 ס"מ. במקביל נמשכה מגמת הירידה בספיקת המעיינות הגדולים, והספיקות הנמדדות נמוכות מהספיקות בתקופות המקבילות אשתקד.

ספיקת מעיינות התנינים בתחילת אוקטובר הינה הנמוכה ביותר שנמדדה אי פעם. מעיינות אפק יבשו במהלך כל השנה. גם זרימת הבסיס בנהר הירדן המשיכה לרדת והיא נמוכה משמעותית ביחס לספיקה הממוצעת לתקופה זו. מפלס ים המלח ירד בחודש ספטמבר ב-13 ס"מ.