שוחרר ממעצר - וביצע פיגוע במרסיי

המחבל שדקר למוות שתי נשים במארסיי אתמול נעצר על ידי המשטרה על גניבה, אך שוחרר יממה לפני שביצע את הפיגוע.

ניסן צור , י"ב בתשרי תשע"ח

זירת הפיגוע במרסיי
זירת הפיגוע במרסיי
צילום: רויטרס

מחדל של משטרת צרפת הוביל ככל הנראה לפיגוע בו נרצחו שתי נשים בתחנת הרכבת המרכזית של מארסיי אתמול.

התקשורת הצרפתית דיווחה כי האיש, שזהותו עדיין לא פורסמה, נעצר מספר פעמים על ידי משטרת צרפת בחשד לגניבה מחנויות כלבו באזור העיר ליון, אולם שוחרר פעם אחר פעם. בפעם האחרונה ששוחרר מהמעצר, זה היה יממה בלבד לפני שביצע את פיגוע הדקירה בו רצח את שתי הנשים במארסיי. המחבל נהרג על ידי שוטרים שהגיעו למקום דקות לאחר הדקירות הקטלניות.

איב לפבר, קצין בכיר במשטרת צרפת שחקר את הפיגוע במארסיי, סיפר כי החשוד השתמש בזהויות רבות במהלך המעצרים הקודמים שלו, וכי כעת בודקת המשטרה הצרפתית האם היו לו סייענים אם קשרים ישירים עם ארגון דעאש שנטל אחריות לפיגוע הקטלני.

"אולי הציבור יידהם מכך שהחשוד שוחרר יממה בלבד לפני הפיגוע, אבל מעשי גניבה מסתכמים בדרך כלל בדו"ח משטרתי וזימון לבית המשפט למועד מאוחר יותר. שום דבר לא גרם לנו לחשוד כי יש איום של קיצוניות במהלך המעצר של החשוד", אמר לפבר.

הוא סיפר כי האיש נהג להשתמש בזהויות שונות והמשטרה מתקשה לקבוע את זהותו האמיתית, והוא מקווה כי מכשיר הטלפון שנמצא ברשותו ישפוך אור על קשריו האפשריים על דעאש או משתפי פעולה שהיו לו לפיגוע.

משטרת צרפת אמורה לקיים מסיבת עיתונאים ביום שני בערב על מנת לספק פרטים נוספים על הפיגוע בו נרצחו שתי הנשים, בנות 17 ו-21. על פי שר הפנים הצרפתי, ג'ראר קולומב, האיש צעק "אללה ואכבר" רגעים לפני שדקר למוות את שתי הנשים. סוכנות הידיעות של דעאש טענה אתמול כי האיש ביצע את הפיגוע מטעמה, לאחר שנענה לקריאה לבצע פיגועים נגד מדינות הלוקחות חלק בקואליציה נגד דעאש בסוריה ועיראק.