רוסיה: המערב אשם בעליית היטלר

משרד החוץ הרוסי טוען כי חתימתן של בריטניה וצרפת על "הסכם מינכן" הביאה לעלייתו של היטלר לשלטון ולפרוץ מלחמת העולם השנייה.

ניסן צור , י"ג בתשרי תשע"ח

המערב אשם. היטלר (במרכז)
המערב אשם. היטלר (במרכז)
צילום: רויטרס

עימות היסטורי. הודעה לא שגרתית שפרסם משרד החוץ הרוסי, מאשימה את בריטניה וצרפת בעלייתו של היטלר לשלטון, לאחר חתימתן על "הסכם מינכן".

ההודעה החריפה של משרד החוץ הרוסי, המשקפת את עמדת בכירי השלטון ברוסיה, הגיעה לאחר טקס לציון 79 שנים לחתימת "הסכם מינכן" בשנת 1938, במסגרתו איפשרו מדינות אירופה ובהן בריטניה, צרפת ואיטליה, את סיפוחו של שטח מצ'כוסלובקיה על ידי היטלר במטרה לפייס אותו ולמנוע מלחמת עולם.

לטענת משרד החוץ הרוסי, חתימתן של בריטניה וצרפת על ההסכם הביאה לעלייתו של היטלר לשלטון ולפרוץ מלחמת העולם השנייה לאחר מכן.

"30 בספטמבר הוא האחד הימים האפלים בהיסטוריה האנושית. ראשי במדינות המובילות במערב אירופה סירבו לאחד כוחות עם ברית המועצות נגד הנאציזם, ובחרו במקום זאת לפייס את התוקפן, בתקווה כי הדבר יסייע להסיט את האיום מהן ולשלוח את מכונת המלחמה הגרמנית למזרח אירופה" נכתב בהודעת משרד החוץ הרוסי, שכינה את הסכם מינכן "הסכם הבגידה".

ברית המועצות של סטאלין התנגדה להסכם מינכן ואף הציעה לבוא לעזרתה של צ'כוסלובקיה, אך רק במידה שפולין ורומניה יאפשרו לכוחות ברית המועצות לחצות את שטחן, אלא ששתי המדינות התנגדו לכך.

בשנת 2014 הגן נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על הסכם "ריבנטרופ – מולוטוב" שנועד לחלק את פולין בין גרמניה הנאצית וברית המועצות, על מנת למנוע מלחמה בין שתי המעצמות. "מחקר רציני יוכיח כי אלו היו שיטות מדיניות החוץ אז. ברית המועצות חתמה על הסכם אי לוחמה עם גרמניה, ואנשים אומרים 'זה רע'. אבל מה בעצם רע בכך אם ברית המועצות לא רצתה להילחם. מה רע בכך?" שאל אז פוטין.