החל משנת 2018
העולים לא יקבלו שירותי רווחה בצרפתית

בקרוב מסתיים פרויקט "מודל קליטה יישובי" שהופעל על ידי משרד הרווחה. עולים מצרפת שמתקשים להבין עברית לא יקבלו מענה הולם מהרשויות.

חזקי ברוך , י"ח בתשרי תשע"ח

השר חיים כץ
השר חיים כץ
צילום: Marc Israel Sellem פלאש 90

בסוף השנה הנוכחית מסתיים פרויקט "מודל קליטה יישובי" שהופעל על ידי משרד הרווחה מאז שנת 2015.

נכון לעכשיו, הפרויקט לא מתחדש בתום השנה והעובדים שהוכשרו במסגרת התכנית – יפוטרו.

במצב זה – אלפי עולים חדשים מצרפת שמקבלים שירותים בצרפתית בתחומי הרווחה, זקנה, מוגבלויות ועוד, רובם אינם דוברי עברית או מתקשים להבין את השפה, יישארו ללא מענה הולם מהרשויות.

אריאל קנדל, מנכ"ל עמותת "קעליטה", שלח מכתב לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, ח"כ חיים כץ. במכתב מבקש קנדל מהשר, בשם העולים מצרפת, להמשיך את המודל הקיים לאור הצורך של העולים מצרפת בשירותים חיוניים.

לדברי קנדל, "בישראל חיים כיום כ-100,000 דוברי צרפתית, רבים מהם הם עולים חדשים שעדין לא שולטים בעברית. לא יכול להיות מצב בו שלאוכלוסייה כל כך גדולה לא יהיה מענה. רבים מהעולים זקוקים לליווי, הכוונה, טיפול ומעקב של שירותי הרווחה; בהם אזרחים וותיקים, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, נשים נפגעות אלימות, בעלי מוגבלויות, נוער ואוכלוסיות בסיכון, משפחות חד-הוריות ועוד.

''עד תחילת הפרויקט, כל אלה לא פנו לשירותי הרווחה בגלל מחסום השפה. התכנית הזו הצילה אלפי עולים ותרמה רבות לקליטת העלייה מצרפת. ביטול התכנית מהווה צעד אחורה. מדובר בבכיה לדורות; אני קורא לשר הרווחה שלא לבטל את התכנית", הדגיש קנדל.