"נחוקק שוב ושוב עד שבג"ץ ירפה"

בכיר ביהדות התורה לערוץ 7: בסוגיית הגיוס קשה לרבע את המעגל, חוק הגיוס יחוקק שוב ושוב במתכונת דומה עד שבג''ץ יבין את החשיבות.

בן שאול , י"ח בתשרי תשע"ח

דרעי ומוזס
דרעי ומוזס
צילום: פלאש 90

לקראת מושב החורף הקרוב נערכים בסיעת החרדיות לחוקק בשנית את חוק הגיוס שבית המשפט העליון הורה על ביטולו לפני כחודש.

בש"ס וביהדות התורה מסבירים כי החוק החדש לא יאופיין בשינויים מהותיים מהחוק שבוטל על ידי בג"ץ.

"צריך להבין, החוק שבוטל הלך על הקצה. אלה הן גבולות הגזרה של ההנהגה החרדית", מסביר בכיר ביהדות התורה לערוץ 7.

לדבריו, בסוגיית הגיוס קשה "לרבע את המעגל", כלשונו. "חוק הגיוס יחוקק שוב ושוב במתכונת דומה עד שבג"ץ יבין שמדובר בסוגיה קריטית להנהגה החרדית וירפה.

"לעולם לא תהיה אמירה השונה מהאמירה לפיה כל תלמיד ישיבה המעוניין לשבת וללמוד תורה - יוכל לעשות זאת. כל אמירה סותרת - לא יכולה להיאמר על ידי ההנהגה החרדית ומשכך גם החוק הבא יחוקק ברוח זו", הוסיף.

בסיעות החרדיות מודעים להתנגדותו של שר האוצר משה כחלון להטמעת פסקת התגברות בחוק הגיוס העתידי. "אם הוא יתנגד נחוקק חוק ללא פסקת התגברות ושוב נסתכן מול בג"ץ. אין דרך אחרת", אמר הבכיר.

בשבוע שעבר התכנס לראשונה הצוות הקואליציוני לגיבוש חוק גיוס חדש בראשות השר יריב לוין. במהלך הדיון ניתנה לחברים סקירה של פסקי הדין ושל חקיקה קודמת בנושא. עיקר הדיון נסוב על סמכויות בג״ץ לפסילת החוק, וסוכם כי לאחר החג תתקיים ישיבה נוספת.

בתום הישיבה אמר השר לוין כי ״החוק שעבר היה מאוזן ונכון, אך לצערי, שופטי בג״ץ בחרו לפסול אותו על בסיס אג׳נדות אישיות אשר מביאות פעם אחר פעם לקרעים מיותרים בעם. אני מקווה כי יעלה בידינו למצוא פתרון שישמור על אחדות העם".