דני דיין:
מהמשרד בניו-יורק אני רואה את השומרון

קונסול ישראל בניו יורק השתתף בחגיגות ה-40 שנה להקמת קרני שומרון: "הכוח שלי לייצג את ישראל בא מכאן, מהמתיישבים ביהודה ושומרון".

עדו בן פורת , י"ט בתשרי תשע"ח

דני דיין
דני דיין
צילום: עדו בן פורת

דני דיין בחגיגות ה-40 לקרני שומרון

קונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, השוהה בישראל, השתתף אמש (ראשון) באירוע לציון 40 שנה להקמת היישוב קרני שומרון, שעם השנים הפך למועצת מקומית המונה למעלה מ-8,000 מתיישבים.

דיין נאם באירוע למוזמנים בלבד, בפני קהל סגור ומצומצם, וסיפר שם על תפקידו הדיפלומטי בניו יורק שלדבריו נשען רבות על ההתיישבות בשומרון ועל כובעו הקודם של דיין כיו"ר מועצת יש"ע.

"כשאני נמצא בניו יורק למרות המרחק הפיזי, כשאני מסתכל מהחלון במשרד שלי או בדירה שלי, אין פעם שאני לא רואה בחדות את השומרון. אני ממש רואה אותו בכל פעם שאני מציץ דרך השומרון, זה נס שהקדוש ברוך הוא עושה, אין פעם שאני לא מסתכל דרך החלון ולא רואה את הרי השומרון''.

דיין העיד כי ''זה הכוח שנותן לי לייצג את מדינת ישראל, לייצג את בירת העולם - ירושלים, בעיר שמאיזושהי סיבה חושבת את עצמה לבירת העולם - ניו יורק''.

"אני מייצג את ישראל בעיר החשובה בעולם מחוץ לארץ ישראל, עם הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם, אבל בסופו של דבר הכוח בא מכאן, הכוח בא מאמונה בצדקת הדרך שלנו כמתיישבים ביהודה ושומרון''.

לדבריו, ''בלי הרובד הזה באישיות שלי, בכוחות הנפשיים שלי, אין לי ספק שהדרך שבה הייתי יכול לייצג את מדינת ישראל היתה הרבה יותר חלולה ושטחית, הרבה יותר חסרה, הרבה יותר נכה''.

דיין סיפר כי לעיתים הוא תוהה בינו לבין עצמו, איזה תפקיד גורם לתחושת סיפוק גדולה יותר - תפקידו הקודם כיו"ר מועצת יש"ע או תפקידו הנוכחי כקונסול ישראל בניו יורק.

''אני רוצה לומר ששניהם, אבל אין לי ספק שאת התפקיד הנוכחי לא הייתי יכול למלא באותה צורה בלי העוצמות שקבלתי מתושבי יו"ש בשש השנים שבהן עמדתי בראשות מועצת יש"ע", הסביר.

בסופו של דבר, ציין הקונסול, ''מה שאנחנו עושים בחוץ לארץ זה לייצג את המפעל הציוני, והמפעל הציוני מרכיבו העיקרי היום זה אנחנו - תושבי יהודה ושומרון - ולכן מבחינה מסוימת אני רואה בשני התפקידים רצף אחד של עשייה ציונית, רצף אחד שכאשר קוראים לך למשימה אתה בא לבצע.

''כשאני חושב במה מוטב מפעל ההתיישבות שאנחנו הקמנו כאן מכל מפעל התיישבות אחר, בערבה יש אבטיחים טובים יותר, במקומות אחרים יש מפעלים גדולים יותר, אז למה מפעל ההתיישבות שלנו הוא היפה ביותר והעמוק ביותר שהוקם בארץ הזאת מאז המפעל הציוני?

''כי הוא מפעל שמשלב עשייה", השיב דיין, ''מפעלי תעשייה, אוניברסיטה, ישיבות, בתי ספר, מפעלים, אנשים בשלל מקצועות ועיסוקים עם שורשים עמוקים מאוד. אין מפעל שנבנה כמו על הבסיס שלנו, על בסיס אמוני, אמונה בצדקת הדרך, אמונה בזה שאנחנו חוזרים לארץ האבות.

הוא סיפר כי ''בארצות הברית יש מושג שנקרא Bible Belt (חגורת התנ''ך), כי אנשים שם מאוד מאמינים, אנחנו חגורת התנ''ך האמיתית, המקורית של העולם, וזה מה שנותן את הכוח למפעל הזה שאין למפעלים אחרים''.