"קהילה יהודית משגשגת - חוסלה"

ח"כ יוסי יונה, יו"ר אגודת הידידות הבין פרלמנטרית ישראל-רומניה, נאם בטקס הלאומי לזכר יהדות רומניה שנספתה בשואה.

חזקי ברוך , י"ט בתשרי תשע"ח

ח"כ יונה בטקס ברומניה
ח"כ יונה בטקס ברומניה
צילום: החטיבה לקשרים בינלאומיים של הכנסת

יו"ר אגודת הידידות הבין פרלמנטרית ישראל-רומניה, ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני), נשא הבוקר (שני) נאום בטקס הלאומי לזכר יהדות רומניה שנספתה בשואה.

"קהילה יהודית משגשגת, שחיה במדינה זו למעלה מאלף שנה ותרמה לה רבות, חוסלה. בשבת האחרונה קראו יהודים ברחבי כל העולם במגילת קהלת, בה אומר שלמה המלך כי ביקור בבית-אבל הוא חסר תועלת, אלמלא יילמד ממנו לקח לחיים. אם נצא מטקס זה ללא מודעות ולא ננקוט פעולה, הרי שהחמצנו את מטרתנו", אמר ח"כ יונה בנאומו.

ח"כ יונה הודה בשם מדינת ישראל לממשלת רומניה על סדרת צעדים לשימור זכר השואה והפצת לקחיה במערכת החינוך. "ואמנם, התגובה ההולמת ביותר לשואה היא לחזק את הידידות בין העמים והמדינות, תוך מחוייבות למיגור השנאה והאנטישמיות", הוסיף.

זוהי השנה ה-13 בה מתקיים ברומניה יום זיכרון לאומי לזכר נספי השואה, והממשלה הרומנית הודיעה כי בקרוב יוקם מוזיאון בנושאי יהדות רומניה וזכרון השואה.

הטקס, שהתקיים באנדרטה לקורבנות השואה בבוקרשט, הוא חלק מביקור רשמי של משלחת הכנסת בראשות ח"כ יונה ובהשתתפות חברי הכנסת אכרם חסון (כולנו), אברהם נגוסה (הליכוד) וטלי פלוסקוב (כולנו). זאת בעקבות הזמנה אישית שמסר נשיא בית הנבחרים הרומני, ליביו דרגנאה, ליו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, במהלך ביקורו הרשמי בישראל.

בין היתר, תקיים המשלחת פגישות עם בכירים בפרלמנט ותחגוג עם הקהילה היהודית המקומית את חג הסוכות.