"יריקה בפרצופו של הציבור החרדי"

ראש עיריית ביתר עילית זועם על הוצאת אישור אזור התעשייה המתוכנן לעיר מסדר היום של ישיבת מועצת התכנון העליונה הקרובה.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט בתשרי תשע"ח

נתניהו ורובינשטיין בביתר. ארכיון
נתניהו ורובינשטיין בביתר. ארכיון
צילום: ישראל ברדוגו

ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין, פנה אמש (ראשון) לנציגים החרדים בכנסת בדרישה לפעול נגד כוונת ראש הממשלה לאשר אלפי יח"ד ביו"ש, ללא כל התייחסות לישובים החרדים.

הרקע לפנייתו של רובינשטיין הוא הוצאת הדיון על אזור התעשייה החדש של ביתר עילית מסדר היום של מועצת התכנון העליונה (מת"ע) של המינהל האזרחי.

כזכור, אתמול פורסם כי ראש הממשלה נתניהו החליט לאפשר למנהל האזרחי לאשר בנייה של יותר מ־3,800 יחידות דיור בגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון וכן בישוב היהודי בחברון.

אולם רובינשטיין נדהם לגלות כי אזור התעשייה הגדול של ביתר - "היער האנגלי" - הוצא מסדר היום של הישיבה המתכוננת. מדובר בשטח מתוכנן על למעלה מ-800 דונם, שרובינשטיין מקדם את הקמתו באינטנסיביות כבר כעשור. זהו אזור התעשייה היחיד של ביתר, המיועד להעניק לעיר החרדית עצמאות כלכלית חיונית.

שטח אזור התעשייה המדובר מגיע עד לקו הירוק והוא מחבר למעשה את ביתר עילית אל הקו הירוק. עד כה הסתיימו כל הליכי התכנון של המקום, המיועד להעניק מגוון הזדמנויות תעסוקתיות לאזור כולו, וכעת ממתינים אך ורק לאישור המינהל האזרחי על מנת להתחיל בביצוע.

לדברי ראש העיר, המשמש גם כיו"ר פורום הרשויות החרדיות במרכז השלטון המקומי, הוצאת הדיון באזור התעשייה מסדר היום של המועצה מהווה לא רק הפרת הבטחה מפורשת של ראש הממשלה לשר דרעי, אלא גם יריקה בפרצופו של הציבור החרדי. "מצהירים הצהרות ריקות מתוכן על עידוד התעסוקה החרדית, אבל מונעים הקמת אזור תעשייה חיוני לעיר חרדית הזקוקה לכך כמו אויר לנשימה".

בעקבות כך פנה רובינשטיין כאמור לשר הפנים אריה דרעי, סגן שר החינוך מאיר פרוש ויו"ר ועדת הכספים משה גפני, בדרישה כי יפעלו להחזיר את הדיון באזור התעשייה של ביתר לסדר היום של מועצת התכנון ולהביא לאישורה הסופי.

כזכור, לפני כחודשיים נערך בביתר עילית טקס הנחת אבן הפינה לגבעה ג' – הגבעה השלישית של העיר, אירוע בו השתתף גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בנאומו הבטיח נתניהו לסייע בהרחבת היישוב, אך לדברי ראש העיר כרגע מעוכבות גם ההנחיות לתכנון שכונות עתידיות נוספות. "כשלא מתכננים דירות, לא יהיה מה לשווק גם כשתגיע הזדמנות. הבטיחו לנו לקדם תכנון, גם זה כרגע לא מבוצע. החרדים מהווים כמחצית מהאוכלוסייה היהודית ביו"ש, איך ייתכן שמוציאים 3,800 יחידות דיור לשיווק ביו"ש ואפילו לא דירה אחת לחרדים?!", תהה רובינשטיין.