שיימינג בתפר שבין סרבנות ללשון הרע

הרב יובל שרלו מחזק את רעיון 'השיימינג' לסרבני גט ורואה בו המשך מדיניות החרם הקדומה, אך מזהיר מגלישה ללשון הרע ושקרים.

שמעון כהן , י"ט בתשרי תשע"ח

הרב יובל שרלו
הרב יובל שרלו
צילום: עופר עמרםטוען....

על פי הצעת חוק חדשה של חברת הכנסת רויטל סוויד (המחנה הציוני) תקים המדינה מאגר ובו שמותיהם ותמונותיהם של סרבני גט. היוזמה זוכה לברכתו של הרב הראשי, הרב דוד לאו, מה שעשוי לתת לה סיכוי לעבור על אף היותה של חברת הכנסת סוויד חברת אופוזיציה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב יובל שרלו, ראש תחום אתיקה בארגון רבני צוהר, על היוזמה ומשמעויותיה. "מדובר במעין החייאה מודרנית של מוסד הנידוי. בקהילות היהודיות כאשר לא הייתה אפשרות של שלטון אוטונומי ומערכת משפטית כופה, הכלי היה כפייה חברתית על אנשים לנהוג נכון. עכשיו העיקרון הזה חוזר בדלת האחורית. כשלא ניתן לעשות דברים מבחינה משפטית מסיבות שונות אנחנו גורמים לציבור להפעיל לחץ חברתי".

"זה מושג מאוד מסובך וצריך להיזהר מלהפקיר את מסורבות ומסורבי הגט מצד אחד, ומהצד השני להישמר משקר, לשון הרע והלבנת פנים וניצול הכלי הזה לרעה. הצעת חוק אמורה לדאוג לשני הדברים הללו".

אז איך באמת מייצרים מציאות שבה לא נפגע במי שלא נכון לפגוע בו, מי שאמנם נחשב לסרבן, אך משוכנע שהוא עושה זאת בשל סכסוך או עימות ממוני או משפחתי כלשהו ולא משום ערלות לב? הרב שרלו סבור כי אכן יש להישמר מאפשרות כזו, ולטעמו הצעת החוק המדוברת מאזנת בין הדברים. "לכן בשלב הראשון מדובר בהצעת חוק מצומצמת שיכללו בה רק מי שבית דין החליט שהם חייבים לתת גט, שזה לאחר תהליך משפטי ארוך וממושך ולאחר פסק דין חלוט". מוסיף הרב שרלו ומעיר כי "הגדרת סרבני גט היא מאוד רחבה – האם רק מי שיש לו פסק דין חלוט או גם מי שמנצל את המנגנון כדי למשוך את הזמן ולהרוס את חיי אשתו? הרעיון הוא שהצעת החוק תתחיל במה שאין עליו ויכוח, במצב שבו לא משנה כיצד הבעל רואה זאת. אם יש פסק דין חלוט שלא ניתן לאכוף אותו הלחץ יופעל על מי שהלחץ יועיל נגדם".

ומה באשר לסרבניות גט? האם גם הן צריכות להיכלל במאגר המדובר? הרב שרלו משוכנע שאכן כן. "בוודאי שמאגר צריך להכיל את שני הכיוונים. המטרה היא לא להיכנס למאבק של גברים ונשים. הנושא הוא מניעת השימוש בהלכה ככלי נשק בעוד ההלכה היא כלי קודש, כלי שמעצב את חי הנישואין. לכן לא צריך להיות הבדל בנושא הזה".

עוד נשאל הרב שרלו אם הצעת חוק שכזו אינה מצטרפת לתופעות חברתיות נוספות המעניקות לגיטימציה לתופעת השיימינג, הבייוש האינטרנטי, תופעה שמקבלת לגיטימציה עם בייושם של מטרידים מינית ועבריינים נוספים.

על מנת למנוע את הלגיטימציה הזו, אומר הרב שרלו, יש לשמור על שני עקרונות הלכתיים – "לגאול אנשים שנפגעים על ידי בני עוולה מצד אחד ומצד שני ולהיזהר זהירות ניכרת בתחום של הלבנת פנים וכו'. אני חושב שבהצעה הנוכחית אנחנו לא מגיעים לסכנה הזו, כי היא מאוד מצומצמת. היא מתייחסת למי שיש עליו פסק דין חלוט והיא בגדר של מפרסמים עושי עוולה. שיימינג מתייחס למציאות שבה אין פסק דין חלוט ועל כך נכתב כבר לא מעט בעבר".