הממשלה מאשרת בנייה - מטעים את הציבור

גורם מדיני דוחה את הטענות לפיהן הממשלה אינה מאשרת מספיק יחידות דיור ביו"ש. "מי שטוען שלא מדובר בשיפור משמעותי - מטעה".

ניצן קידר , כ' בתשרי תשע"ח

בנייה ביו"ש
בנייה ביו"ש
צילום: מירי צחי

גורם מדיני מגיב בזעם על הפרסומים לפיהם אישורי הבנייה שיינתנו במועצת התכנון העליונה - יכללו רק כאלף יחידות דיור חדשות.

"יאושרו 3,736 יחידות דיור בשלבים שונים של תכנון ובנייה. מדובר ביחידות דיור אושרו לדיון בכל רחבי יהודה ושומרון, גם בחברון, מגרון ובית אל- מקומות שבהן לא אושרה בנייה לאורך שנים רבות", אומר הגורם.

לדבריו, "בסך הכל בשנת 2017 יאושרו כ-12 אלף יחידות דיור בשלבים שונים של תכנון ובנייה - סדר גודל של פי 4 משנת 2016".

הגורם הודף את הביקורת מצד ההתיישבות ומצהיר, "מי שטוען שלא מדובר בשיפור משמעותי- מטעה את הציבור. מי שיושב שאין להתחשב בשיקולים מדיניים- טועה בגדול. אין מי שפועל יותר למען ההתיישבות, בנחישות ובתבונה, מראש הממשלה בנימין נתניהו".

מוקדם יותר, אמר יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון כי הממשלה אינה עושה מספיק לאישור יחידות דיור חדשות. "אנחנו רואים כיצד למרבה הצער ראש הממשלה מפספס הזדמנות היסטורית לשינוי משמעותי וחוזר שוב לאפיק המיחזורים כפי שהיה בתקופת אובמה. שוב הורידו דברים שעומדים בכללי הקבינט לאחר הפגישה עם טראמפ כמו צופים, טל מנשה, ועץ אפרים", אמר דגן.

לדבריו, "השמחה על מספר יחידות דיור בחברון וודאי נכונה ואנחנו כמובן מודים לראש הממשלה על כך. אך השמחה היא מעורבת, מכיוון שבנייה 5 שנים לאחר ההבטחה על בניית בתים בבית אל - איננה מספקת. צריך לומר את האמת המלך הוא עירום. ההצהרות הפומפוזיות על 3,600 יח"ד מסתכמות ל-700 לבנייה לחצי מליון מתיישבים שמחכים לבשורה אמיתית אחרי 8 שנות בצורת".

הוא הוסיף, "נמאס לנו להודות על כל עצם שנזרקת לעברנו. אנחנו דורשים כבישים כי גם אנחנו אזרחי מדינת ישראל ומגיע לנו להגיע בבטחון הביתה. אנחנו דורשים אזורי תעשייה, כי גם לנו מגיעה תעסוקה ככל אזרח אחר. אנחנו לא מתכוונים להמשיך להתנצל. ראש הממשלה מפספס כאן הזדמנות היסטורית שספק אם תחזור. יש נשיא בארה"ב שגם אם לא יסכים, לא יגנה כפי שהיה בתקופת אובמה. ראש ממשלת ימין שבתקופה כזו לא בונה ישובים חדשים, לא בונה איזורי תעשייה ומאפשר בנייה בגרסת אובמה בשיפורים קלים - מכשיל את התפתחות ההתיישבות בארץ ישראל", דברי דגן.

בערוץ 7 פורסם כי על סדר היום של המועצה, נמצא אישור של פחות מ-900 דירות באופן סופי.

ביתר המקרים מדובר בשלבי אישור מוקדמים של יחידות הדיור, ולא בדירות שאותן ניתן יהיה לבנות לאחר סיום האישור במועצה.

גם בנוגע ליחידות שתאושרנה אישור סופי, מבדיקת סדר היום עולה כי מאות יחידות דיור מתוכן אינן יחידות דיור חדשות אלא "הלבנה" של יחידות דיור קימות.

כך למשל כוללת התוכנית להלבנה של בניה בישוב רחלים שבשומרון, ללא כל בניה נוספת של יחידות דיור חדשות. התוכנית כוללת גם הלבנה של עשרות יחידות דיור בישוב נגוהות שבדרום הר חברון.

בנגוהות תדון המועצה גם בבניה של כמה עשרות יחידות דיור חדשות, אולם במקרה זה מדובר בשלב אישור מקדמי ולא בתוכנית לבניה בפועל.

יש לציין עם זאת כי סדר היום לישיבה כולל אישור סופי של בניית הישוב עמיחי למפוני עמונה. מדובר בקצב שיא לאישור הקמת ישוב חדש. התוכנית לישוב החדש שיוקם בגוש שילה כוללת בניית 102 יחידות דיור.

נציין כי בנוסף לאישורי הבניה הבטיח ראש הממשלה לאשר את שיווקן של 300 יחידות דיור בבית אל ו-30 יחידות דיור בחברון. מימוש ההבטחה, במידה שאכן תתממש, אמור להתבצע בשבוע הבא, אך זאת בנפרד מישיבת מועצת התכנון העליונה.