במקום קנס - רכישת מערכת בטיחות

ח"כ מיכאל מלכיאלי מציע כי אזרח שייקנס על עבירת תנועה, יוכל להמיר את תשלום הדו"ח ברכישת מערכת המפחיתה תאונות דרכים.

בן שאול , כ"א בתשרי תשע"ח

ח"כ מיכאל מלכיאלי
ח"כ מיכאל מלכיאלי
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הצעת חוק שהוגשה על ידי חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי (ש"ס) וחברי כנסת נוספים מבקשת לקבוע כי אדם שעבר עבירת תנועה ונקנס בתשלום כלשהו יוכל לבחור להתקין מערכת בטיחות וסכום ההתקנה ינוכה מסכום הקנס אותו ספג.

הצעת החוק מכוונת למערכות הבטיחות המתקדמות דוגמת התרעה על סכנת התנגשות והתרעת סטייה מנתיב, שתפקידן לסייע לנהג להתמודד עם מצבי הסחת דעת הנחשבת לגורם תאונות הדרכים מספר 1 בעולם.

מלכיאלי מסביר את הרקע להצעת החוק. "הצעת החוק הינה חלק ממדיניות הממשלה להפחתת תאונות הדרכים בישראל. כיום אדם שלא מציית לחוק, נדרש לשלם קנס ההולך להכנסות המדינה. חשבתי, שמעבר לעניין ההרתעה המופעלת על הנהג באמצעות תשלום הקנס הכספי וצבירת נקודות, מן הראוי שנעשה מעשה שיסייע בהפחתת תאונות הדרכים".

בדברי הסבר להצעת החוק נכתב כי "אין צורך להכביר במילים אודות השלכות המבורכות של מדיניות זו, תחילתם בחיי אדם וסופם בהשלכות רוחב חברתית וכלכלית. כזכור, בהחלטת ממשלה פה אחד כי שר התחבורה יתקין תקנות אשר יחייבו החל מיום 1.1.18 התקנת מערכות בטיחות הכוללות התרעת סטייה מנתיב ושמירת מרחק בכל כלי הרכב החדשים המיובאים לישראל".

"כמו כן, נקבעה מדיניות אשר תעודד התקנת מערכות אלו בכלי רכב משומשים, וזאת באמצעות מתן תמריצים שונים, דוגמת מתן הנחה כספית באגרת רישוי רכב המותנית בהתקנת מערכות אלו, ובחינת תמריצים נוספים דוגמת זיכוי מלא על התקנת מערכות אלו, תוך הבנה שהתקנת מערכות אלו עשויה להציל את חייהם של עשרות בני אדם בשנה", כתב מלכיאלי בהצעתו.

על פי הצעת החוק, כל אזרח יוכל לרכוש את מערכת ההתקנה באיזו חברה שיבחר מבין שלש החברות המתחרות בישראל - מובילאיי, א.ד.י מערכות ו-איווקס.