קיסינג'ר: סיכוי גדול לשלום עולמי

הנשיא טראמפ הזמין את שר החוץ לשעבר של ארה"ב לפגישה, בכדי לקבל עצות לגבי צפון קוריאה וסין.

גיא כהן , כ"א בתשרי תשע"ח

הנרי קיסינג'ר
הנרי קיסינג'ר
צילום: רויטרס

מזכיר המדינה לשעבר של ארה"ב, היהודי ד"ר הנרי קיסינג'ר, זומן אתמול (שלישי) לבית הלבן בכדי לייעץ לנשיא, דונלד טראמפ, בסוגיית צפון קוריאה וסין.

טראמפ וקיסינג'ר שוחחו עם עתונאים בטרם פגישתם. קיסינג'ר אמר: "אני נמצא כאן ברגע שבו ההזדמנות לבנות סדר עולמי בונה ושליו היא גדולה מאוד. והנשיא יוצא למסע באסיה, אשר לפי דעתי יעניק תרומה גדולה לקידמה, לשלום ולשגשוג".

הנשיא, מצדו, אמר כי "התקדמנו רבות במזרח התיכון עם דאע"ש וכל כך הרבה דברים אחרים. המקום הרבה יותר רגוע עכשיו. אבל הנרי, אני אומר לעתים קרובות – ירשתי בלגן, אבל אנחנו מתקנים את זה".

טראמפ הוסיף כי הוא וקיסינג'ר מיודדים מזה זמן רב, וכי קיסינג'ר הוא אדם שהוא מכבד מאוד. טראמפ נפגש עם קיסינג'ר גם בחודש מאי בשנה שעברה, לפני הבחירות.

בראיון שקיים קיסינג'ר בדצמבר אמר קיסינג'ר שלפי דעתו, "דונלד טראמפ הוא תופעה שמדינות זרות לא ראו כמותה. ככה שכניסתו לתפקיד היא חוויה שמכניסה אותן להלם. יחד עם זה, זוהי הזדמנות יוצאת דופן. ואני מאמין שהוא יכול להיכנס להיסטוריה כנשיא מאוד משמעותי, כי כל מדינה צריכה כעת לחשוב על שני דברים: האחד, התפיסה שלהם, שהנשיא הקודם בעצם הוציא את ארה"ב מהפוליטיקה הבינלאומית, כך שהם היו צריכים לעשות הערכות עצמאיות לגבי הצרכים שלהן. והשני, שהנה יש נשיא חדש ששואל הרבה שאלות לא מוכרות. ובגלל השילוב בין הוואקום החלקי לבין השאלות החדשות, ניתן לדמיין שמשהו יוצא דופן וחדש יצא מזה".