כוחות צה"ל שומרים על ההיסטוריה

לוחמי החטיבות המרחביות באיו"ש מאבטחים את האתרים ההיסטוריים וקברי הצדיקים שבמרחב יהודה ושומרון. הנה סקירה של כמה מהאתרים הללו

ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשע"ח

שילה הקדומה
שילה הקדומה
צילום: דובר צה"ל

כחלק מפעילות החטיבות המרחביות באוגדת איו"ש והגדודים הנמצאים בתעסוקה מבצעית בגזרה, אמונים כוחות צה''ל על שמירת המקומות הקדושים הרבים שבאזור.

בתקופת החגים, עם הגעת מבקרים ומתפללים רבים, משימה זו מתעצמת והכוחות שומרים על נקודות ההיסטוריה ביום ובלילה.

חטיבה מרחבית "בנימין" שומרת על שילה הקדומה

על הגנת המטיילים והמתפללים בשילה המקראית אחראית החטיבה המרחבית בנימין, וגדוד רותם מחטיבת גבעתי אשר נמצא בתעסוקה מבצעית בגזרה.

שילה הקדומה הוא אתר תיירותי של המועצה האזורית מטה בנימין. בחגי תשרי מתקיימות פעילויות שונות הכוללות סיורים מודרכים וטיולים בנחל שילה הסמוך. באתר נערכות תפילות המוניות – תפילות אלקנה וחנה. שילה הקדומה היא גם נקודת הסיום של מירוץ ארץ התנ"ך. הכוחות פועלים ביישוב שילה, בצירים וכן בפאתי הכפרים הפלסטינים הסמוכים על מנת לשמור על השקט והביטחון לאורך כל תקופת החגים והפעילויות התרבותיות במקום.

קבר רחל
צילום: דובר צה"ל

חטיבה מרחבית "עציון" שומרת על קבר רחל

על מתחם הקבר עצמו שומרים לוחמי פלוגת ל"ט של משמר הגבול. על אזור הקבר והסביבה אמונים לוחמי גדוד שחר של חטיבת החילוץ, אשר מבצעים תעסוקה מבצעית בחטיבת "עציון" בימים אלו.

לוחמי צה"ל בחברון
צילום: דובר צה"ל

חטיבה מרחבית "יהודה" שומרת על מערת המכפלה

על הגנת מערת המכפלה אחראי גדוד מג״ב ובמרחב היישוב היהודי בחברון נמצאים בתעסוקה מבצעית לוחמי גדוד צבר של חטיבת גבעתי.

בתקופת חגי תשרי נפתחת מערת המכפלה כולה לכניסת יהודים. כוחות החטיבה, מג״ב והמשטרה נערכים להגעת עשרות אלפי מתפללים למערה. הכוחות פועלים ביישוב היהודי ובעומק הכפרים הפלסטינים על מנת לשמור על השקט והביטחון לאורך כל תקופת החגים בקברי האבות.

קבר יוסף
צילום: דובר צה"ל

חטיבה מרחבית "שומרון" שומרת על קבר יוסף

קבר יוסף שוכן בלב העיר שכם. הכניסה לקבר מתבצעת בתיאום מראש ובאבטחת צה"ל על מנת לשמור על ביטחונם של המתפללים.

בתקופת החגים אמונים על גזרה זו לוחמי גדוד שקד של חטיבת גבעתי.

לוחמי צה''ל בקבר יהושע בן נון
צילום: דובר צה"ל

חטיבה מרחבית "אפרים" שומרת על קבר יהושע בן נון

הכניסות לציון מותרות ומתבצעות אך ורק בתיאום כוחות הביטחון ובליווי הצבא. פעם בחודש מתקיימת כניסה מסודרת לקבר שמאובטחת ע״י גדוד דוכיפת של חטיבת כפיר אשר מבצע תעסוקה מבצעית בגזרה בתקופת החגים.