הערב:
טראמפ יתנער מהסכם הגרעין

הנשיא האמריקני צפוי להודיע על אי אישרור הסכם הגרעין שנחתם עם איראן. הוא יצהיר כי טהרן לא עומדת ברוח ההסכם שחתם קודמו ברק אובמה.

עדו בן פורת , כ"ג בתשרי תשע"ח

טראמפ
טראמפ
צילום: רויטרס

לקראת השעה 20:00 הערב (שישי, שעון ישראל) צפוי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכריז רשמית כי לא יאשרר את הסכם הגרעין עם איראן שנחתם בין מעצמות המערב לטהרן ביולי 2015.

ביממה האחרונה קיימו בכירים בממשל תדרוכים לחברי הקונגרס שבהם סיפרו על האסטרטגיה החדשה של הנשיא כלפי איראן.

לאחר שטראמפ יודיע רשמית כי הוא לא יאשרר את הסכם הגרעין, ההסכם יגיע לדיון בקונגרס. בתוך 60 יום יחליטו חברי הקונגרס האם לחדש את הסנקציות נגד טהרן שארה''ב השהתה כחלק מההסכם. כמו כן, המחוקקים האמריקנים יצטרכו להחליט אם לערוך שינויים בהסכם או לבטלו.

הנשיא האמריקני גם צפוי להודיע על האסטרטגיה החדשה שלו להתמודדות עם האיומים של איראן - תוכנית הטילים הבאליסטיים, התמיכה האיראנית בטרור ואיום הסייבר שנשקף ממנה. טראמפ יסביר כי הסכם הגרעין עם איראן לא עוזר לארצות הברית בטווח הבינוני או הארוך.

אתמול התראיין טראמפ לרשת "פוקס" ואמר "אני חושב שזה אחד ההסכמים הגרועים ביותר שנוסחו - נתנו 150 מיליארד דולר ולא קיבלנו כלום.

''הם בדרכם להשגת נשק גרעיני במהירות רבה למדי, זוהי מבוכה איומה ונוראה למדינתנו, ועשינו זאת מתוך חולשה, אף שבפועל יש לנו כוח רב", הסביר הנשיא האמריקני.

לא כולם אוהבים את עמדתו הפרו-ישראלית של הנשיא טראמפ. נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי קראו לטראמפ לא לפרוש מההסכם.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, טענה כי "המסר שארה"ב תשלח לשאר העולם הוא כי אי אפשר לסמוך על אמריקה, מאחר שעסקה שארה"ב הצביעה בעדה רק לפני שנתיים, בהחלטה שהתקבלה פה אחד, עסקה שארה"ב שיחקה תפקיד חשוב בעיצובה, תידחה על ידי אותה מדינה''.