הפיוס הפלסטיני - על חשבונה של ישראל

השר גלעד ארדן מתקשה להאמין לפיוס בין הפלגים הפלסטיניים. "אם יהיו תועלות לישראל מההסכם - מה טוב, אך כרגע זה לא נראה באופק".

ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשע"ח

השר גלעד ארדן
השר גלעד ארדן
Photo by Alex Kolomoisky/POOL

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד מתייחס הבוקר להפיוס בין הרשות הפלסטינית לארגון הטרור חמאס.

"התגובה הישראלית בנוגע לפיוס הייתה שקולה. זה נכון, השושבין היה נשיא מצרים, א-סיסי והאמריקאים גם מעורבים במהלך, ולכן אנחנו באמת צריכים להסתכל על התוצאות שלו. אך מצד שני, אנחנו לא מאבדים את התמימות", אמר ארדן בראיון לתוכנית 'העולם הבוקר' בערוץ 2.

הוא הוסיף כי "המהלך הזה, נטחן שנים רבות. יש פה הפעם אינטרס של שני הצדדים שהם מאד חלשים: גם החמאס בהיבט האזרחי - הרצועה על סף קריסה כבר כמה זמן והם לא מצליחים לספק את הסחורה לאזרחיהם, ולכן הם צריכים איזשהו הסכם שיוציא אותם מהבוץ. הרשות הפלסטינית, גם היא צריכה איזו אמירה שהיא שולטת בכל השטח. אך אנחנו לא תמימים, אנחנו יודעים שאבו-מאזן ממשיך לשלם משכורות למחבלים ואנחנו לא רואים איזשהו התפרקות של ארגון החמאס מנשקו, ולכן אנחנו נעקוב אחרי הסכם הזה. אם יהיו תועלות לישראל מההסכם - מה טוב, אך כרגע זה לא נראה באופק".

השר ציין כי הוא סקפטי לגבי הצלחת הפיוס. "כרגע, זה נראה כמו תחפושת כדי לייצר הישגים אך ורק לחמאס ולרשות הפלסטינית - לא לטובת ישראל, ואולי אפילו על חשבון מדינת ישראל במובן מסוים, מכיוון שיהיה לנו קשה לטעון שהרצועה נשלטת על ידי ארגון טרור. אבל אנו נסתכל על המהות, ואם זה ימשיך להיות ארגון טרור - זה יהיה היחס שלנו אליו ולהסכם".

ארדן דיבר גם על הציפיה של ישראל מהנשיא טראמפ ומהממשל בראשותו. "אני מציע לכולנו לשפוט לפי תוצאות ולא לפי ציוצים או אמירות. הנשיא הקודם ברק אובמה ידע להגיד את הדברים הכי נכונים שנשמעו הכי טוב - והותיר מזרח תיכון מבולגן עם הסכם גרעין עם איראן, שגם אלה שמוכנים לא לבטל אותו - חושבים שהוא הסכם גרוע".

"לעומת זאת הנשיא טראמפ די מהר ביצע תקיפה בסוריה שהיא נכונה וחשובה לאינטרסים של מדינת ישראל, מבטא עמדות חשובות גם בנושא של הבנייה בהתיישבות ומבין שההתנחלויות הן לא אלו שמעכבות את ההסכם העתידי בינינו לפלסטינים, וגם לגבי ההסכם עם איראן הוא אומר שההסכם הוא גרוע ומסכן קודם כל מדינתו וגם את מדינת ישראל", אמר ארדן.

הוא סיכם, "בואו נבחן את מעשיו של טראמפ: קודם כל, ישראל לא חוטפת מארה"ב על כל פרויקט בנייה ביהודה ושמרון. שנית, הוא מדבר על ההסכם עם איראן כהסכם גרוע מאד, בדיוק כמו מה שתיאר ראש הממשלה שלנו: שאיראן היא מפעילת הטרור מס' 1 במזרח התיכון ובעולם. זה דבר שאי אפשר להתעלם ממנו. טראמפ גם הינחה את ארצו לפרוש מאונסק"ו בגלל אפליה לרעה כנגד מדינת ישראל. אז בואו נסתכל על המעשים שלו קודם כל לטובת מדינת ישראל".

ארדן התייחס גם להחלטה הצפויה של נשיא ארה"ב בנוגע לאישרור הסכם הגרעין. "אני חושב שהיום, אחרי שנתיים ממועד ההסכם, כולנו מבינים שאיראן לא עומדת לשנות את פניה. בעוד תשע שנים מהיום, על פי ההסכם הגרוע הזה, היא תוכל להחזיק מספר צנטריפוגות כזה שיאפשר לה לפרוץ עם פצצת גרעין בתוך שבועות ספורים. אנחנו רואים שהיא ממשיכה לבצע ניסויים בטילים בליסטיים כל הזמן, היא מפרה את רוח ההסכם, אופי המשטר שם לא הפך להיות מערבי ואוהב זכויות אדם אלא בדיוק להיפך. לכן, אני לא כל כך מתרגש מאותם גורמים שיצאו מתוך מערכת הביטחון בעד ההסכם. מה שהם כן עושים זה שהם פוגעים בביטחונה של מדינת ישראל".