"ניצולי שואה מחובקים עם ספרי תורה"

עשרות ניצולי שואה השתתפו בחגיגות שמחת תורה שנערכו בכפר הנוער הדתי הודיות. "בעידן של הכחשת שואה - התשובה שלנו היא לספר לדור הבא"

רעות הדר , כ"ג בתשרי תשע"ח

ההקפות השניות עם ניצולי השואה בכפר הנוער הודיות
ההקפות השניות עם ניצולי השואה בכפר הנוער הודיות
צילום: אורן ברקאי

אירוע מרגש התקיים אמש (חמישי) בכפר הנוער הדתי הודיות, כאשר ניצולי שואה וחניכי הכפר קיימו הקפות שניות משותפות.

האירוע התקיים זה השנה החמישית ומלבד כפר הנוער, נטלה בו חלק התאחדות יוצאי רומניה בחיפה.

"ניצולי השואה התארחו בכפר לאורך כל החג, כאשר כל תלמיד מאמץ ניצול שואה, אותו הוא מלווה במשך יומיים. לחלק מהניצולים זו הפעם היחידה בשנה בה הם עולים לתורה ומתפללים בבית כנסת", סיפר רכז שכבת י"א בהודיות.

"לצערנו בעוד כמה שנים כמעט ולא יישארו ניצולי שואה. עלינו לנצל כל הזדמנות כדי שהדור הצעיר יחווה וישמע את סיפורם של ניצולי השואה ממקור ראשון. האירוע מסמל חיבור אמיתי בין דורות בחברה הישראלית וכן חיזוק המסורת היהודית והישראלית. מרגש לראות את ניצולי השואה שלאחר כל הסבל שעברו ממש זכו לסגור מעגל", אמר אלירן שהגיע להקפות מטבריה.

אדרגאו הנטיה, תלמיד כיתה י"ב בהודיות, סיפר כי זה המפגש הראשון שלו עם ניצולי שואה. "בשבילי, לפגוש ניצולי שואה שעברו כל כך הרבה בחיים שלהם זה שיעור גדול לכל החיים. בהמשך השנה אני אמור לצאת למשלחת לפולין, המפגש עם הניצולים, הכין אותי למה שאני צפוי לראות ולשמוע בפולין".

מנהל הכפר, אלי שטיין, אמר כי "לאור ההצלחה הגדולה בשנים שעברו, גם השנה המשכנו את המסורת וקיימנו אירוע הקפות שניות. החיבור בין ניצולי שואה ותלמידי הכפר מלמד אותנו הלכה למעשה, שיעור חשוב על כבוד, אהבת חינם ואחדות בין מעגלים שונים בחברה הישראלית".

"חיבור של זיכרונות ניצולי השואה משמחת תורה בגטו ורשה, עם שמחת התורה של תלמידינו היקרים, כפי שהעידו הניצולים היקרים 'כל הקפה היוותה ניצחון עבורם'. המפגש הזה גרם לתלמידים שלנו להרגיש באופן המוחשי ביותר שהם חלק ממשי מההיסטוריה של עם ישראל. ניצולי השואה מחובקים עם ספרי תורה ובוכים מדמעות של אושר – אין תקומה גדולה מזו", הוסיף שטיין.