טראמפ סירב לאשרר ההסכם עם איראן

משמעות המהלך של הנשיא: ההחלטה מה לעשות עוברת לקונגרס. טראמפ שומר את הזכות לבטל את ההסכם כליל.

גיא כהן , כ"ד בתשרי תשע"ח

טראמפ
טראמפ
צילום: רויטרס

בנאום לאומה בליל שבת, הודיע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי הוא לא יאשרר ההסכם הגרעיני עם איראן. משמעות המהלך של הנשיא היא שההחלטה מה לעשות עם ההסכם עוברת לקונגרס. הקונגרס יכול להחליט לבטל את ההסכם עם איראן ולהחזיר את משטר הסנקציות החריפות שקדם לו, או לא לעשות כלום.

טראמפ ציין כי הוא שומר לעצמו את הזכות לבטל את ההסכם כליל, בהמשך הדרך.

המשטר באיראן "מפזר מוות, ריקבון ותוהו ברחבי העולם", אמר הנשיא.

הוא סקר את תולדות היחסים עם איראן מאז המהפכה האיסלמית ב-1979 והזכיר את הפעמיים בהן חיזבאללה פוצץ את שגרירות ארה"ב בלבנון, בשנות ה-80, ואת 241 החיילים האמריקנים שנהרגו בביירות ב-1983, בפיגוע שנתמך ע"י איראן. עוד הזכיר את מעורבות איראן בפיגועים נגד ארה"ב בסעודיה, קניה וטנזניה, בשנות ה-90, ואת העובדה שאיראן נתנה מחסה לבנו של אוסמה בין לאדן אחרי מתקפות 9/11.

בהווה, הוסיף טראמפ, איראן מפתחת טילים, מעודדת את מלחמת האזרחים בעירק, ותומכת במשטר אסאד ובמתקפות שלו על אזרחים. "שתי הקריאות האהובות על המשטר הן 'מוות לישראל' ו'מוות לארה"ב'", ציין. למרות כל זאת – החליט הממשל הקודם לחתום על ההסכם עם איראן, שהוא "אחד ההסכמים הגרועים והחד צדדיים ביותר שארה"ב אי פעם היתה צד להם".

טראמפ הסביר שיש לערוך שינויים מרחיקי לכת בהסכם. יש לחזק את האכיפה, מניעת פיתוחם של טילים בליסטיים בין יבשתיים, והפיכת המגבלות על פעילות הגרעין של איראן לקבועות, בחקיקה בארה"ב. הוא הזהיר: אם לא נצליח להגיע להסכמה בעבודה משותפת עם הקונגרס ובעלות הברית שלנו, ההסכם יבוטל". ההסכם "יכול להיות מבוטל, על ידי, בכל רגע".

הנשיא הודיע על הטלת סנקציות חדשות על משמרות המהפכה של איראן אך לא הגדיר אותן כארגון טרור – בניגוד לחלק מהתחזיות לקראת הנאום.

באיראן הגיבו באופן חריף לכך שטראמפ השתמש במונח "המפרץ הערבי" במקום המונח המקובל יותר, "המפרץ הפרסי". שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף התייחס לכך וצייץ: "כולם ידעו שידידותו של טראמפ נתונה למי שמציע את המחיר הגבוה ביותר. היום אנו יודעים שזה נכון גם לגבי הגאוגרפיה שלו". בכך רמז זריף לידידות של ארה"ב עם ערב הסעודית.