"מודאגים מהתחזקות הקיצונים באוסטריה"

'ועידת רבני אירופה' מביעה דאגה מהעלייה בכוח הימין הקיצוני במדינה. "מקווים שאוסטריה תשכיל להמשיך לשמור על חופש הדת"

יוני קמפינסקי , כ"ה בתשרי תשע"ח

הקנצלר הנבחר עם רבני אירופה בועידתם בוינה
הקנצלר הנבחר עם רבני אירופה בועידתם בוינה
צילום: אלי איטקין

נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמידט, הביע שביעות רצון בשל בחירתו של סבאסטיאן קורץ לקנצלר הבא של אוסטריה.

מנגד הביע חשש מהתחזקות מפלגת החירות של הימין הקיצוני המעוררת דאגה בלב הקהילה היהודית. "אנו תקווה כי אוסטריה תשכיל להמשיך לשמור על חירויות הפרט וחופש הדת באוסטריה בעתיד", אמר הרב גולדשמיט.

כזכור בעת כינוס הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' בוינה לפני כשנה וחצי, אירח סבסטיאן קורץ את הרבנים לארוחת בוקר כשרה במשרד החוץ בוינה. במהלך האירוע הוא נשא נאום אוהד במיוחד ליהודים והביע נחישות למאבק באנטישמיות. "איננו יכולים, לצערנו, למחוק את ההיסטוריה, אבל לא שכחנו. לאוסטריה חוב גדול לעם היהודי ומשמעותו: המשך מלחמת חורמה בכל תופעה אנטישמית, הישנה והמיובאת", אמר.

הקנצלר הנבחר, שכיהן אז כשר החוץ, אמר עוד לרבנים "ציידנו את הפרקליטות בכל הכלים הדרושים לכך והקמנו מוקד מיוחד לקבלת דיווחים על כל תופעה שכזו ברחוב וברשת המקוונת. נמשיך גם לפעול יחדיו להבנה בין העמים לכיבוד הדדי ולהכרה בכל הצרכים הדתיים של הקהילה היהודית; ברוכים הבאים לאוסטריה".

בסיור שערכו בבית הספר היהודי הגדול, נאמר לרבנים כי על פי החוק האוסטרי, חובה על כל התלמידים בחינוך הממלכתי של אוסטריה ללמוד אודות היהדות הכולל ביקור בבית הכנסת הגדול וקבלת הרצאות במקום על מקומו של בית הכנסת בחייו של היהודי.

'ועידת רבני אירופה' גם בירכה את אודרי אזולאי על בחירתה למזכ"לית אונסק"ו. אזולאי שימשה במשך שנתיים בתור שרת התרבות של צרפת ועמדה בקשר הדוק עם רבה של צרפת, הרב חיים קורסייה שאף סייע לבחירתה.

"הפעם הראשונה בהיסטוריה של הארגון הזה שבה יהודי נבחר לעמוד בראשותו דבר שיתכן ויביא לפיחות בהחלטות האנטישמיות שהפכו לדבר שבשגרת יומו של הארגון אשר הן שהביאו בסופו של דבר להחלטתה של ארה״ב על פרישתה", נאמר בהודעת הועידה.