האפקליקציה שתנהל את הבגרות החברתית

משרד החינוך מנגיש את אחד ממקצועות הבגרות - והמעורבות החברתית תנוהל באמצעות אפליקציה חדשה, שתייעל את החיבור בין התלמידים לקהילה

רעות הדר , כ"ו בתשרי תשע"ח

האפקליציה החדשה של משרד החינוך
האפקליציה החדשה של משרד החינוך
צילום: דוברות משרד החינוך

משרד החינוך יפעיל אפליקציה שתסייע לתלמידים למצוא את המקום המתאים ביותר עבורו לפעילות מעורבות חברתית במסגרת הבגרות.

האפליקציה תציג מגוון אפשרויות התנדבות, בהתאם לפרופיל האישי של התלמיד ותלמידים יוכלו לשתף, להמליץ, ולהעניק טיפים עבור חבריהם. היא תקל על התלמידים במימוש חובותיהם, לאור העובדה שמעורבות חברתית היא תנאי לקבלת תעודת בגרות.

בזכות הטכנולוגיה גם בתי הספר יוכלו לנטר את הפעילות, לקבל משוב ולסייע לתלמידים מתקשים.

שר החינוך נפתלי בנט מברך על המיזם ואומר, "אנחנו מחנכים למצוינות לימודית לצד מצוינות ערכית. תלמיד שמקדיש מספר שעות מדי שבוע על מנת להתנדב בחברה, מתחנך להיות אדם טוב וערכי יותר. לכן, החלטנו לחולל מהפכה בתחום ההתנדבות".

"תלמידים רבים חשים מוטיבציה להתנדב, אך לא תמיד יודעים לאן ואיך לנתב אותה. האפליקציה החדשה מאפשרת לכל תלמיד לדעת מי בסביבתו זקוק לסיוע, קשיש, ניצול שואה או משפחה בסיכון. אנו מאמינים שיש באפליקציה את כל הנדרש על מנת לחבר בין תלמיד המעוניין לתרום לבין אדם הזקוק לסיוע. זו, מבחינתנו, מטרת החינוך", דברי השר בנט.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, מוסיף כי "תכנית התפתחות אישית ומעורבות חברתית מעניקה לתלמידים מגוון התנסויות חברתיות וערכיות. האפליקציה החדשה תוכננה ועוצבה בהתאם לצרכים של התכנית, ובכך מסייעת לכל המעורבים בתהליך - התלמידים, המורים והקהילה. האפליקציה מעודדת תרומה לקהילה, הופכת את הפעילות להליך חברתי-שיתופי, ומטמיעה בתלמידים ערכי אחריות חברתית והתנדבותית".

במערכת החינוך רואים במעורבות החברתית ערך מרכזי. התכנית להתפתחות אישית ולמעורבות חברתית מסייעת לתלמידים בגיבוש זהותם האישית, החברתית והקהילתית. התכנית פועלת במערכת החינוך החל משנת הלימודים תשע"ה כתכנית חובה, לכל תלמיד י-י"ב, ומהווה תנאי לקבלת תעודת בגרות.

עם זאת, מחקרים מגלים שהיעדר מידע נגיש הוא החסם המרכזי שמונע מתלמידים לתרום למען הקהילה. כדי להתמודד עם חסם זה, פותחה אפליקציה חדשה (בשם Tribu), שיודעת לחבר בין צורכי הקהילה לצורכי היחיד.

אפלקציית Tribu, שפותחה כמיזם חברתי, בהתנדבות מלאה, תהיה זמינה הן לבעלי טלפון סלולרי מסוג אנדרואיד וגם אייפון.

בקיץ תשע"ז הסתיים לראשונה מחזור מלא של שלוש שנות פעילות. בוגרי המחזור הראשון חקרו יזמו ומימשו מגוון של יוזמות קהילתיות וחברתיות ותרמו לעצמם ולחברה. מתוך מחזור של כ-99,000 תלמידים שפעלו בתכנית, 96,223 סיימו את התכנית, מתוכם: 30,354 סיימו את מכסת השעות הנדרשת, 41,938 סיימו בהצלחה (מעבר לשעות), 23,928 סיימו בהצטיינות (הרבה מעל ומעבר לשעות הנדרשות).