יותר ירקות ופירות - פחות סיכוי לסרטן

האגודה למלחמה בסרטן מפרסמת לקראת מבצע 'הקש בדלת' מחקרים חדשים המעידים כי בשר מעובד ואלכוהול מגדילים את הסיכוי לתחלואה.

ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשע"ח

מחלת הסרטן, אילוסטרציה
מחלת הסרטן, אילוסטרציה
צילום: אייסטוקטוען....

משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן מפרסמים היום (שלישי) נתונים מעודכנים על תחלואת הסרטן בישראל ועל המחקרים שיכולים לתת תקווה לחולים. הנתונים מתפרסמים לקראת מבצע ההתרמה של האגודה 'הקש בדלת' שיתקיים בשבוע הבא.

על פי הנתונים יש פער משמעותי בתחלואה בסרטן במגזר היהודי אל מול הערבי. בשנת 2014 שיעורי התחלואה במרבית סוגי הסרטן היו נמוכים יחסית במגזר הערבי, אך נראה שהם עולים באופן מתמיד. באגודה מסבירים זאת בעלייה בתוחלת החיים אצל ערביי ישראל.

עם זאת, מהנתונים עולה כי חלה עלייה משמעותית בסיכויים להחלים מסרטן. כיום כ-284 אלף ישראלים מחלימים מסרטן ומחקרים חדשים מעריכים כי בשנים הקרובות המספר הזה צפוי לעלות ביותר מעשרת אלפים איש לשנה.

מחקרים נוספים שפירסמה האגודה במצביעים על התקדמות בניסיונות להתמודד עם סרטן הלבלב וסרטן המוח, ששניהם נחשבים קשים ואלימים במיוחד. בשני המקרים מדובר על פתרונות שיביאו להארכת חיי החולה ולהפחתת הסבל שלו.

מחקר אחר שפרסמה האגודה למלחמה בסרטן מעלה כי צריכה יומיומית של 100 גרם ירקות שונים מפחיתה ב-11% את הסיכון לחלות בסרטן הוושט וצריכה יומית של אותה כמות פירות תחית ב-16% את הסיכון ללקות בסרטן זה.

מנגד, צריכת אלכוהול במידה קטנה יחסית של 10 גרם ליום, תעלה את הסיכוי לחלות בסרטן ב-23%. צריכה יומית של 50 גרם בשר אדום ומעובד עלולה להגדיל את הסיכון למלחה בשיעור של קרוב ל-60%.

עוד מעלים נתוני האגודה כי עישון נרגילה מגביר את הסיכון ללקות בסוגים שונים של סרטן, כולל ריאות, וושט ואפילו שלפוחית השתן.