'עד המו"מ לא נפנה ישובים. אח"כ נראה'

ברושי: גבאי לוקח את המפלגה למקום נכון. מי שרוצה להיות מרץ ב' יצטרך לשקול צעדים. בנט מכתיב את צעדי הממשלה בדרך למדינה דו לאומית.

שמעון כהן , כ"ז בתשרי תשע"ח

לא למדינה דו לאומית התפללנו. ברושי
לא למדינה דו לאומית התפללנו. ברושי
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, זוכה לביקורות מצד חלק מחבריו למפלגה בעקבות קביעתו ולפיה יתכן וגם בהסדר מדיני לא יהיה נכון לפנות ישובים. בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת איתן ברושי לסערה הפנים-מפלגתי.

את השיחה איתנו מקיים ברושי מביקור בערבה התיכונה. הוא עצמו רואה בכך עדות לקשר הרציף והחי להתיישבות ומציין כי בכוונתו להשתתף ביום חמישי הקרוב בעצרת לציון חמישים שנה להתיישבות בבקעת הירדן וגם יו"ר מפלגתו, אבי גבאי, ישלח ברכה מצולמת מאחר ולא יהיה בארץ באותו יום.

"אנחנו רואים חשיבות גדולה בהתיישבות כמי שהקימו את ההתיישבות בגולן, בבקעה ובצפון ים המלח וגוש עציון ומקומות אחרים. אנחנו רואים חשיבות בשמירת ההתיישבות, אבל הוויכוח הוא לא אם מפנים או לא, אלא אם חותרים למדינה דו לאומית או לפשרה שבמרכזו ויתורים על חלקי מולדת".

ממשיך חבר הכנסת ברושי ואומר: "אם תהיה כאן מדינה אחת אז כל הוויכוח לא משנה, לנו במפלגת העבודה ההבנה היא שזה סוף הציונות. לא זו המדינה שעליה חלמנו ונלחמנו ולא המדינה שהוקמה על ידי בן גוריון ורבין. השאלה שצריכה להישאל היא לא אם מפנים אלא לאן רוצים להגיע. אני חושב שכל הסדר עם הפלשתינים יחייב פשרה כלשהי. האם בהסדר הזה הישובים יוכלו להיות או לא, זה יידון בבוא העת. כרגע השאלה והמחלוקת היא לאן הולכים. אני לא בטוח ששתי המדינות הוא היחיד האפשרי, אבל בוודאי שיש מחלוקת אם הולכים למדינה דו לאומית או לפשרה וחלוקת הארץ. על זה המחלוקת. אלקין, לוין, שקד, בנט וחבריהם פועלים לסיכול הסדר ורוצים מדינה אחת. אנחנו ולטעמי גם חלקים חשובים בימין שמתפצל בין הסדר למדינה אחת, רוצים הסדר. אנחנו רוצים תנאים שיאפשרו הסדר. כעת אין צורך בשום הריסה של מוצב צבאי וישוב, אלא שימור המצב להסדר ואם יהיה הסדר ניכנס לפרטים. עד אז לא מפנים אלא שומרים על הביטחון".

"ישראל צריכה להחליט אם היא רוצה מדינה אחת שאין בה פשרות או פשרה שיש בה הבטחה לשמירת הציונות והיא מדינה יהודית ודמוקרטית. אני סבור שההחלטה הזו צריכה להתקבל במשאל עם כי זה חוצה מפלגות. גם חלק גדול מתומכי הימין היה רוצה לראות כאן מדינה יהודית ודמוקרטית".

מחדד ברושי ואומר כי אם יוחלט במשאל כזה או אחר שהכיוון הוא הסדר הרי שאז תעלה סוגיית עתיד הישובים, "אולי חלק יישארו וחלק לא", הוא אומר ובכל מקרה ממליץ לכולם, וגם לו עצמו, להמתין ולראות את הראיון המלא של גבאי ולא להסתמך על חלקי הדברים שפורסמו עד כה.

באשר לדברי גבאי על הרשימה המשותפת וחוסר היכולת לשבת עימם בקואליציה אחת, אומר חבר הכנסת ברושי: "הרשימה המשותפת פסלה את עצמה בגלל ההתנהגות שלה. מה יהיה אחרי הבחירות אני לא יודע. אני יכול לומר שגבאי מוביל למקום נכון יותר, יותר למרכז ולא להיות מרץ ב'. יש לנו חברים שדומים יותר למרץ ואני חושב שהם צריכים לשקול את מקומם בהתאם למדיניות ראש המפלגה".

באשר לעמדותיו של ראש הממשלה המדבר על 'מדינה מינוס', מה שבהחלט נשמע דומה לדבריו של גבאי והטענות שמ'מרץ ב'' הוא מוביל את המפלגה להיות 'ליכוד ב'', אומר ברושי כי "הימין הקיצוני השתלט על הממשלה. הממשלה יותר ימנית מהציבור. בנט אומר בעצמו תראו מה אני עושה עם שמונה מנדטים. עם שמונה מנדטים הוא מכתיב את כל מה שקורה פה".