ביילין תומך בגבאי: התנחלויות בפלשתין

השר לשעבר יוסי ביילין מציע להקשיב לתוכן דבריו של אבי גבאי וכותב: אני מסכים ואף סיכמתי זאת מול עבאס - להשאיר התנחלויות בפלשתין.

שמעון כהן , כ"ח בתשרי תשע"ח

שת"פ נדיר. ביילין
שת"פ נדיר. ביילין
צילום: פלאש 90

השר לשעבר יוסי ביילין מתייחס במאמר שפרסם בעיתון 'ישראל היום' לדבריו של יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, ולפיהם כלל לא בטוח שיהיה צורך לפנות ישובים בהסדר מדיני.

לדבריו של ביילין גם הוא סבור כך ואכן יש להשאיר את ההתנחלויות תחת ריבונות ואחריות המדינה הפלשתינית שלטעמו צריכה לקום ביהודה ושומרון.

"יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, צודק בדבריו באשר לעתיד ההתנחלויות", כותב ביילין. "אני מקווה מאוד שאם יזכה לנהל את המשא והמתן עם אש"ף, הוא יעמוד על כך שמתנחלים שירצו בכך, יורשו להמשיך לחיות בבתיהם כאזרחי ישראל ותושבי פלשתין, ויכבדו את חוקיה של המדינה הפלשתינית שתוקם".

לטעמו של ביילין משמעות דבריו של גבאי היא שנוכחות המתנחלים בישוביהם לא תהיה עוד מכשול בפני מו"מ מדיני כפי שהיה עד כה "גבאי אומר למתנחלים דבר דומה: השיקול האסטרטגי של ישראל, שלא להפוך, חלילה, למדינת אפרטהייד, ימנע מכם לכפות על הרוב בישראל, התומך בפתרון שתי המדינות, את מימוש ההסכם. אבל מכיוון שיישבתם (בדרך כלל בעזרה מראש, או בדיעבד, של המדינה) הרבה מקומות בגדה, תוכלו, אם תרצו, להישאר שם, בהסכמת המדינה הפלשתינית, מבלי שהחוק הישראלי יחול עליכם. פינוי של מאות אלפי ישראלים לא יתקיים, ואתם לא תצליחו לטרפד שום הסכם".

ביילין מציין כי גם בהסכמות שהשיג עם אבו מאזן, ההסכמות שזכו לכינוי 'הסכם ביילין אבו מאזן', התקבלה הסכמה ברוח דומה. בהסכם זה, הוא כותב, "צוין כי כל היישובים הישראליים ברצועת עזה יפונו וכל היישובים הישראליים בגדה המערבית יישארו על מכונם. מי שעמד בראש צוות המו"מ הפלשתיני בשנים שבהן התקיים מו"מ כזה, אחמד קריע (אבו עלא), רה"מ הפלשתיני לשעבר, אמר בפומבי בהופעה בגני התערוכה בת"א כי הוא מוכן לכך שכל ההתנחלויות יישארו, וכי ישראלים שירצו להמשיך ולחיות בהן, במסגרת המדינה הפלשתינית, יורשו לעשות זאת. אז כדאי להאזין לגבאי בתשומת לב".