גרינבלט מיישר קו עם החלטת הקבינט

השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט קובע שאם החמאס ייקח חלק בממשלה הפלסטינית עליו לקבל את תנאי הקוורטט ולהתפרק מנשקו

עוזי ברוך , כ"ט בתשרי תשע"ח

השליח האמריקני לא הביע התנגדות להקמת יישוב למפוני עמונה. פגישת נתניהו-גרינבלט
השליח האמריקני לא הביע התנגדות להקמת יישוב למפוני עמונה. פגישת נתניהו-גרינבלט
צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית, תל אביב

השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט הגיב להסכם הפיוס בין פתח לחמאס.

"ארצות הברית חוזרת ומדגישה את החשיבות של דבקות בעקרונות הקוורטט: כל ממשלה פלסטינית חייבת להתחייב באופן חד-משמעי ומפורש לאי-אלימות, להכיר במדינת ישראל, לקבל הסכמים קודמים בין הצדדים - כולל פירוק מנשק - ולהתחייב למשא ומתן לשלום. אם החמאס ימלא תפקיד כלשהו בממשלה הפלסטינית, עליו לקבל את הדרישות הבסיסיות הללו".

יושב ראש הבית היהודי השר נפתלי בנט ברך את ארצות הברית על עמדתה "אני מברך את השליח המיוחד ג'ייסון גרינבלט ואת הממשל האמריקאי על ההודעה הברורה: ממשלה פלסטינית חייבת לפרק ארגוני טרור ולהכיר בישראל", אמר בנט.

"אני מדגיש את עמדת ממשלתנו: מדינת ישראל לא תנהל מו"מ עם ממשלה פלסטינית הנשענת על ארגון טרור עד להתפרקות חמאס מנשקו, הכרה בישראל והשבת האזרחים השבויים וחללי צה״ל לישראל".

הקבינט המדיני ביטחוני החליט ביום שלישי כי ממשלת ישראל לא תנהל משא ומתן עם ממשלת אחדות פלסטינית, אם תוקם, ולא תנהל קשרים עם ממשלה פלסטינית שנשענת על תמיכת חמאס.

בהודעה שפורסמה לשכת ראש הממשלה פורטו שורה של תנאים שישראל דורשת שיתקיימו על מנת שתנהל מו"מ עם ממשלה פלסטינית הנשענת על חמאס, ובראשם עמידה בתנאי הקוורטט, הרביעייה הבינלאומית: פירוק חמאס מנשק, הכרה בישראל ובהסכמים בינלאומיים והפסקה של הטרור.

תנאים נוספים שפורטו הם "השבת חללי צה"ל והאזרחים הישראליים המוחזקים בעזה, שליטה ביטחונית מלאה של הרשות בעזה, כולל במעברים ומניעת הברחות והמשך סיכול תשתיות הטרור של חמאס ביהודה ושומרון".

הקבינט דורש גם שחמאס יתנתק מאיראן, והודיע כי יאפשר הזרמת כספים וציוד הומניטרי לעזה, רק באמצעות הרשות הפלסטינית והמנגנונים שהוקמו לשם כך.