חמאס דוחה תנאי ישראל לפיוס עם 'פתח'

בכיר בחמאס: "הכיבוש (הישראלי) אינו יכול לכפות תנאים כלשהם על הרשות בדרך למימוש הפיוס (עם 'פתח')".

דלית הלוי , כ"ט בתשרי תשע"ח

"הסכם הפיוס"
"הסכם הפיוס"
צילום: רויטרס

עיזת אל-רישק מבכירי הנהגת חמאס, דוחה את תנאי ממשלת ישראל לפיוס בין 'פתח' לחמאס.

נזכיר כי ביום שלישי קבע הקבינט המדיני-ביטחוני כי "ישראל לא תנהל מו"מ מדיני עם ממשלה פלסטינית הנשענת על חמאס, ארגון טרור הקורא להשמדת ישראל".

התנאים שקבעה ישראל להידברות מדינית הם: "החמאס יכיר בישראל ויפסיק את הטרור, בהתאם לתנאי הקוורטט, פירוק חמאס מנשקו, השבת חללי צה"ל והאזרחים הישראליים המוחזקים בעזה, שליטה ביטחונית מלאה של הרש"פ בעזה, כולל במעברים ומניעת הברחות, המשך סיכול תשתיות הטרור של חמאס ביו"ש, על ידי הרש"פ, ניתוק חמאס מאיראן והזרמת כספים וציוד הומניטרי לעזה, רק באמצעות הרש"פ והמנגנונים שהוקמו לשם כך".

"הכיבוש אינו יכול לכפות תנאים כלשהם על הרשות בדרך למימוש הפיוס ועליה (הרש"פ) להגיב בתקיפות על תנאי נתניהו שכן הפיוס מתקדם בעוצמה של עמנו והטרור שלו (של הכיבוש) לא יעצור אותו", כתב רישק בטוויטר.

מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סנוואר, שנועד עם נציגי הארגונים הפלסטיניים, אמר כי חמאס תיישם את הסכם 'קהיר ככתבו וכלשונו ועל פי המועדים שנקבעו. לדבריו, הפיוס הוא החלטה אסטרטגית שאין חזרה ממנה וחמאס לא תחזור לפילוג ותמשיך לגלות אחריות לאומית בכל השלבים הבאים.

ראש ממשלת ההסכמה הלאומית ראמי חמדאללה אומר כי ממשלתו תמשיך לבסס את הפיוס הלאומי בצעדים מעשיים ובהתוויית תוכנית פעולה כדי לחלץ את עזה מהשלכות שנים של פילוג ומצור ותוקפנות.

חמדאללה הביע נחישות להשיב את האחדות הלאומית ותקווה שהממשלה תוכל לפעול וליישב את הנושאים העומדים על הפרק ובהם מעמדם שלעובדי המדינה שמונו בתקופת ממשלת חמאס, קבלת האחריות על מעברי הגבול ומנגנוני הביטחון.