אייכלר למנהיג האוקראיני: "פצע עמוק"

בעקבות הצבת אנדרטת הזיכרון למנהיג הלאומני בסמיכות לבית כנסת בויניצה, פנה ח"כ אייכלר לראש ממשלת אוקראינה בבקשה להסירה.

חיים לב , כ"ט בתשרי תשע"ח

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ ישראל אייכלר פנה היום (חמישי) לראש ממשלת אוקראינה וולודימיר גריוסמן בבקשה להסיר אנדרטת הזיכרון למנהיג הלאומני סימון פטליורה בסמיכות לבית כנסת בעיר ויניצה.

במכתבו של אייכלר הוא מגולל את ההיסטוריה האפילה של פטליורה ומבקש מראש הממשלה האוקראיני לפעול ללא שהות להסרת האנדרטה הפוגעת ברגשותיהם של היהודים.

"אני פונה אליך בבקשה אנושית, בעקבות מקרה מצער, הפוגע ברגשותיהם של היהודים בארצך ובעולם כולו", פתח ח"כ אייכלר את מכתבו.

"בימים האחרונים התקבלו בלשכתי פניות כאובות, חלקן אף נזעמות, על הצבת אנדרטה לזכרו של המנהיג האוקראיני סימן פטליורה לא הרחק מבית הכנסת המקומי בעיר ויניצה".

אייכלר הזכיר לגרויסמן את עובדת היותו יהודי יליד העיר. "כמי שנולד בויניצה ואף כיהן בה כראש עיר, לבטח הנך בקי בהיסטוריה היהודית של האזור. סימן פטליורה היה מנהיג שתחת פיקודו נרצחו באכזריות רבבות יהודים ללא עוול בכפם. פטליורה זכור בהיסטוריה היהודית כצורר לאומני שעודד את רציחתם של עשרות אלפי יהודים ברחבי אוקראינה במהלך מלחמת האזרחים שהתחוללה בין האדומים ללבנים באותם הימים של 1919. היהודים שנרדפו במשך כל שנות ההיסטוריה רק בשל דתם, נוצרים בליבם טרגדיות מדממות רבות. בין המפורסמות שבהן היא טרגדיית ימי פטלוריה העקובים מדם. אלו ימים אפלים שאנו מצווים שלא לשכוח, ולעולם נזכור לעד".

"במהלך הפוגרום שערכו חייליו של פטליורה הלאומניים, נלקחו יהודים מבית הכנסת בשעה שהם עטפים בטלית ועסוקים בתפילה. הישר מבית הכנסת הובלו היהודים כצאן לטבח לקברות ההריגה, שם נרצחו בעינויים קשים. כמו במקומות רבים, נחשדו היהודים הללו באידאולוגיה קומוניסטית, כשהאמת הידועה לכולם היא, שמתפללי בית הכנסת לא רק שלא היה להם שום קשר לאידאולוגיה הזו, הם אף נרדפו ועונו על ידי הקומוניסטים. עובדה שלא עזרה להם מפני הפורעים של פטליורה. באחד הפוגרומים בפרוסקורוב-חמלניצקי נרצחו לפחות 1,200 יהודים אשר נקברו בקבר אחים. בפוגרומים אחרים נרצחו אלפים רבים אחרים, ברוע לב, באכזריות מחרידה, וללא שום נסיבות מלחמה", כתב אייכלר.

הוא הוסיף, "אני מקווה שהצבת האנדרטה דווקא בסמוך לאזור היהודי נעשתה בתום לב. הקמת אנדרטה כזו בסמוך לבית התפילה, מקום שבו התאספו יהודים בשמחת תורה לתפילת 'יזכור' זהו מעשה שכל לב אדם מרגיש בו שהוא איננו מוסרי וראוי שיתוקן לאלתר".

את מכתבו סיים אייכלר בבקשה לפעול לאלתר לשינוי המצב. "בשמם של אחיי היהודים תושבי ארצך אני מספר לך על הכאב העצום שפתח שוב פצע עמוק בבשרו של העם היהודי, ובטוח כי תפעל ללא שהות להסרת האנדרטה מהאזור היהודי".